Aktualitet13 Shtator 2018, 12:37

Më në fund do të shpëtoni nga vuajtjet, ja 4 kurat natyrale si të ndaloni dhimbjet menstruale

Shkruar nga Pamfleti
Më në fund do të shpëtoni nga vuajtjet, ja 4 kurat natyrale

Më në fund do të shpëtoni nga vuajtjet, ja 4 kurat natyrale si të ndaloni dhimbjet menstruale

Dhimbjet para dhe gjatë ciklit menstrual me siguri që janë shqetësuese për çdo femër. Shkaktojnë një gjëndje të padurueshme fizike si dhe emocionalisht janë shumë të prekura. Por nuk keni pse të vuani më pasi sot do iu prezantojmë me 4 kurat natyrale.

Bëni një dush të nxehtë
I nxehti i bën mirë trupit dhe dhimbja do të reduktohet goxha nëse bëni një dush me ujë të nxehtë.

Sigurohuni të qëndroni të hidratuara
Pini sa më shumë ujë dhe dhimbjet menstruale do të kalojnë më lehtë dhe pa dhimbje. Pasurojeni dietën me fruta dhe lëngje të ndryshme.

Bëj gjëra që të bëjnë të lumtur
Mendoni çfarë ju bën të ndiheni më të qeta dhe praktikojeni atë. Ndonjë pamje çlodhëse, një bisedë me dike të afërm, etj.

 Kujdes me dietën ushqimore
Ushqime me pak karbohidrate dhe sheqer do t’ju ndihmonin gjatë ditëve të periodave. E dimë që uria është kaq e madhe gjatë atyre ditëve, por bëni mirë t’i rezistoni çokollatave dhe biskotave.

Shendeti kura menstruacione