Bota20 Tetor 2022, 17:50

"Më përdhunoi në një dyqan luksoz në Nju Jork”/ Trump sërish në ‘telashe’, merret në pyetje pas akuzave të kolumnistes

Shkruar nga Pamfleti

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është marrë sot në pyetje lidhur me akuzat ndaj tij për përdhunimin e një kolumniste nga Nju Jorku. E. Jean Carroll pretendon se sulmi ndodhi në dhomën e zhveshjes së një dyqani luksoz në Manhattan në mesin e viteve 1990.

Trump e mohoi pretendimin dhe tha se zonja Carroll po gënjen, duke e paditur atë për shpifje. Avokati i Carroll nuk dha detaje të depozitimit të kryer të mërkurën, ndërkaq një gjykim civil për këtë çështje është caktuar për 6 shkurt.

Ne jemi të kënaqur që në emër të klientit tonë, E Jean Carroll, ne ishim në gjendje të merrnim depozitimin e Donald Trump sot”- tha një zëdhënës i firmës ligjore Kaplan Hecker & Fink, duke shtuar se: “Nuk jemi në gjendje të komentojmë më tej”.

Avokatja e Trump, Alina Habba, tha në një deklaratë: “Siç kemi thënë gjatë gjithë kohës, klienti im është i kënaqur me hapin e ndërmarrë për t’i dhënë fund kësaj. Ky rast nuk është gjë tjetër veçse një dredhi politike si shumë të tjerë në listën e gjatë të gjuetisë së shtrigave kundër Donald Trump”.

Është e paqartë se çfarë tha Trump gjatë depozitimit, apo nëse ai foli personalisht apo nga distanca. Sipas CNN, ai mori pjesë virtualisht, përmes një lidhje nga prona në Mar-a-Lago në Florida.

Në një artikull të vitit 2019 për revistën New York, Carroll – një kolumniste e gjatë e këshillave të Elle – tha se ajo pati një takim të rastësishëm me zotin Trump në fund të vitit 1995 ose në fillim të 1996 në dyqanin Bergdorf Goodman.

Bota Trump