Bota11 Shtator 2019, 18:47

Mediat turke zbulojnë detaje të reja nga vrasja e gazetarit Khashoggi

Shkruar nga Pamfleti
Mediat turke zbulojnë detaje të reja nga vrasja e gazetarit Khashoggi

Mediat turke zbulojnë detaje të reja nga vrasja e gazetarit Khashoggi

Një gazetë turke ka botuar detaje të reja, të një regjistrimi, që raportohet se kapi momentet e fundit të gazetarit saudit të zhdukur, Jamal Khashoggi.

Kritiku i qeverisë saudite u vra në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018.

Gazeta pro-qeveritare Sabah thotë se transkriptimi që posedon, është nga një regjistrim i marrë brenda objektit, dhe më vonë i siguruar nga inteligjenca turke.

Ai përfshin informacione, siç janë fjalët e fundit të pretenduara të gazetarit.

Sipas kësaj gazete, një ekspert mjeko-ligjor, pjesë e një ekipi të dërguar nga Arabia Saudite, pretendohet se i referohen gazetarit si një “kafshë që duhet të flijohet” para mbërritjes së tij.

Raporti thotë se Khashoggi, sapo hyri në konsullatë, iu tha se ai duhej të kthehej në Rijad për shkak të një urdhri të Interpolit.

Gazetari, gjoja, nuk pranoi të zbatonte kërkesat e grupit, dhe më pas u drogua, sipas gazetës.

Gazeta shkruan se ai u tha vrasësve të tij që të mos ia mbajnë gojën mbyllur për shkak të astmës, por më pas humbi vetëdijen.

Khashoggi u mbyt me një thes të vendosur në kokë, transmeton Sabah, dhe në incizime dëgjohet një përleshje.

Gazeta gjithashtu pretendon se incizimi përmban edhe gjymtimin e tij nga ana e ekspertit mjeko-ligjor.

Raportet për ekzistencën e regjistrimeve audio, nga vdekja e Khashoggit, kanë ekzistuar që nga viti i kaluar.

Zyrtarët turq kanë konfirmuar publikisht ekzistencën e këtyre incizimeve, dhe kanë thënë se i kanë ndarë ato me qeveritë ndërkombëtare, por nuk është e qartë se si i ka siguruar gazeta ato.

Pothuajse një vit nga vdekja e tij, trupi i Khashoggit nuk është gjetur pavarësisht presionit ndërkombëtar.

Në fillim të këtij viti, një ekspert i Kombeve të Bashkuara për vrasjet jashtëgjyqësore, kërkoi një hetim të pavarur dhe të paanshëm për vdekjen e tij./REL

Bota gazetari saudit Jamal Khashoggi media turke