Sport10 Janar 2023, 22:47

Merr fund historia 11-vjeçare e Simeones te Athletico Madrid, “El Cholo” njofton largimin në fund të sezonit

Shkruar nga Pamfleti
Merr fund historia 11-vjeçare e Simeones te Athletico Madrid, “El

Mund të jetë fundi i epokës më të lavdishme në historinë e tyre, dhe sigurisht më e mira në historinë e tyre moderne. Sipas El Chiringuito, Diego Simeone do të largohet nga Atletico Madrid këtë verë pas 11 vitesh në post.

Paco Garcia ka raportuar se El Cholo e ka informuar tashmë Atletico Madridin për dëshirën e tij për t’u larguar në verë, një vit përpara përfundimit të kontratës së tij.

Kjo do t’i lejonte Felix-it të rikthehej në Atleti në verë me një trajner të ri dhe një mundësi për t’i bërë gjërat të funksionojnë në Madrid, prandaj marrëveshja e huazimit i përshtatet të gjitha palëve.

Megjithatë, lajmi kryesor këtu është padyshim që Simeone mund të largohet nga klubi pas më shumë se një dekade. Los Rojiblancos janë bërë sinonim i Simeones në atë kohë, pasi Simeone solli sukses të pashoq.

Që kur mbërriti në klub, Simeone ka përfunduar në top katërshen në çdo sezon të plotë të menaxhimit, duke i çuar ata në dy tituj ligë, dy finale të Ligës së Kampionëve, një Copa del Rey, dy Liga Europa, dy Superkupa Evropiane dhe një Superkupë Spanjolle.

Vlen të kujtohet se vetëm një dekadë përpara se Simeone të vinte, Atleti ishte në Segunda dhe përveç fitimit të divizionit të dytë, ishte në një thatësirë ​​të trofeut vendas që nga viti 1996.

Ka një pjesë në rritje të mbështetjes së Atletit që janë të mendimit që Simeone duhet të largohet nga klubi, në mënyrë që të përdorë më mirë burimet e tyre aktualisht. Megjithatë shumica janë ende pas Simeones , dhe për shumë ai përfaqëson fytyrën dhe personalitetin e gjithçkaje që Atletico Madrid është në ditët e sotme.

Sport #Lagrohet Atletico Madrid Simeone