Politike11 Shtator 2018, 15:23

Meta-Berisha e pranojnë të tronditur: Po vjen shkundja për të gjithë ne

Shkruar nga Pamfleti

Politika shqiptare jeton në simbiozë, por kjo dukuri mëshirohet më së miri tek dyshja Sali Berisha dhe Ilir Meta.”Dashuria” mes dyshes vijon po me të njëjtin zjarr, sa e kanë djegur dhe janë të gatshëm ta djegin Shqipërinë.

Shkëndija e fundit që duan të ndezin është bllokimi i reformës në drejtësi. Pas lojës së intrigave që thurin çdo ditë, Saliu dhe Iliri kanë marrë pjesë sot në në promovimin e librit publicistik “Demokracia nuk pret” të gazetarit shqiptaro-amerikan, ish-Drejtorit të “Zërit të Amerikës” për Euro-Azinë, Frank Shkreli.

“’Demokracia nuk pret” është një shkundje për të gjithë ne, për rëndësinë që ka demokracia. Demokracia duhet ruajtur, duhet mbrojtur, duhet zhvilluar, sipas standardeve më të avancuara dhe siç e meriton një komb si i yni, që ka vuajtur shumë nga mungesa e saj,’” shkruan Ilir Meta.

Në njërën anë Meta shfaqet i vetëdijëshëm për “shkudjen” që e pret, ndërsa pikëllimi i tij për kombin që ka vuajtur mungesën e demokracisë të “hap barkun”.

Një lojë e ndyrë e një politikani “dhelpër” dhe një “ujku të vjetër”, që gjithçka kanë bërë në pushtet vetëm për ta shpartalluar dhe damkosur lirinë dhe demokracinë në Shqipëri.

Paçka shpresës së vazhdueshme të një pjese të shoqërisë për demokracinë, politika është treguar gjithmonë e pandjeshme në këtë pikë, që në gjenezën e tyre. Asnjë nga krerët shqiptarë nuk ka dalë mbi prirjen e partikracisë dhe kanë shfrytëzuar gjithçka munden për të sunduar.

Edhe sot pas 28 vitesh politika shqiptare vijon të jetë tejet hipokrite dhe tepër e pandjeshme demokratikisht.

Megjithatë një erë e re po fishkëllen…


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

 

Politike Meta-Berisha e pranojnë të tronditur: Po vjen shkundja për të gjithë ne