Aktualitet21 Qershor 2018, 18:39

Miku i Izet Haxhisë paralajmëron surpriza të mëdha, lidhja e kryegjyqtarit të Apelit Hysni Demiraj me vrasjen e Azem Hajdar

Shkruar nga Pamfleti
Miku i Izet Haxhisë paralajmëron surpriza të mëdha, lidhja e

Miku i Izet Haxhisë paralajmëron surpriza të mëdha, lidhja e kryegjyqtarit të Apelit Hysni Demiraj me vrasjen e Azem Hajdarit

Ish-juristi i OSHEE, Romeo Kara i ftuar në studion e Report Tv pas vendimit të gjykatës për rihapjen e dosjes ‘Hajdari’ ka paralajmëruar surpriza në vijim të procesit. I njohur si mik i Izet Haxhisë, ai u shpreh se ish-bodigardi i Berishës e fitoi betejën e parë, ndërsa tashmë vëmendja zhvendoset në apel. Në këtë shkallë të drejtësisë Kara thotë se në krye të Apelit të Tiranës ndodhet një person që ka konflikte të hapura interesi, pasi dy kushërinj të tij të parë janë të vrarë në këtë ngjarje, ndërsa Berisha shton ai tha mesazhin për të vepruar kundër Haxhisë.

Përsa i përket dosjes me mbi 700 faqe, Kara thekson se nga ajo që ka parë ai dhe avokati është lemeri dhe për të vendosur duart në kokë. Pas dy dekadash procesi i vrasjes së deputetit të PD-s Azem Hajdari njohur si vrasja e shekullit shkon drejt rihapjes. Gjykata e Tiranës i ka pranuar Izet Haxhisë të drejtën për të rivendosur në afat dënimin me 25 vite burg në mungesë ndaj tij si një ndër autorët e vrasjes së Hajdarit në bashkëpunim me shtetas të tjerë.

Vendimi i sotëm i gjykatës
Nga sot Izet Haxhia ka të drejtë për të dërguar kërkesën në Apel për të kontestuar dënimin me 25 vite në mungesë. Është një fitore e tij personale. Ai u vetëdorëzua duke rrezikuar 25 vite burg vetëm që të dëgjohet, të fitojë të drejtën e tij dhe duket një çudi e madhe që njerëzit mund të gjejnë drejtësi, kjo është një shkëndijë. Të sakrifikojë jetën për të gjetur drejtësi. Izeti nuk ka të bëjë vetëm me një person si Berisha, por me një sistem të ideuar nga ky arkitekt nga 1991, nga prokuroria, gjykata etj. Kemi të bëjmë me një luftë të madhe.

Vendimi i gjykatës së Apelit
Në krye të Apelit të Tiranës ndodhet një person që ka konflikte të hapura interesi, pasi dy kushërinj të tij të parë janë të vrarë në këtë ngjarje, mund të shikohet një gjykatë tjetër. Ne do të jemi të kujdesshëm dhe nuk do të lejojmë që të ndodhë mohimi i drejtësisë. Dalja dhe shfryrja e Berishës dje, është e njëjta sikur bëri me Metën, para se të merrte pafajësinë nga gjykata e Lartë. Hëngri një darkë dhe u dha mesazhin veglave të tij të drejtësisë. Dje në daljen në media hapi gojën ndaj Izetit. Berisha sa herë hap gojën ndyn të tjerët.

Provat e reja
Është gabim profesional të flas për prova tani. Ajo që pashë është për të vendosur duart në kokë. Dje është marrë kjo dosje, habitem që strukturat e shtetit nuk japin dokumentet. Dosja 700 faqe është parë nga avokati, dhe ka parë lemeri me sy. Po marrim rastin e bllokut të Perikli Tetës, janë 21 politikanë nga PD; Berisha, Pollo, Memia, Topalli, Gjana, etj, të cilët nuk janë paraqitur në proces, dosja është dëmtuar. Që në hetim është shkallmuar cdo gjë. Është i njëjti prokuror që e kam në gjyqet e mia me Berishën.

Bisedat me Izet Haxhinë
Frikrat suporhtoen në mënyrë të ndryshme, nuk ka vend për frikë, është i interesuar që të shkojë në një përballje jo vetëm me Berishën, por edhe më të tjerët. Ai ka frikë mos humbasë, edhe unë kërkoj që të përballem me Berishën, ai është një nga njerëzit më të korruptuar, që ka ndikuar në dëm të ekonomisë tonë. Është arkitekti i këtij sistemi, deri tani nuk është përballur me asnjë. Nëse nuk përballet në gjykatë do të përballet me protesta, nuk ka vend për tërheqje.

Vendimi i Strasburgut
Gjykata i hapi rrugë rishqyrtimit, ashtu sikur i dha qeveria Berisha në 2007. Nuk kemi drejtësi në Shqipëri, jemi një popull i marrë peng, ky proces do të jetë një tërmet, sikur edhe proceset e tjera.

Aktualitet