Bota 4 Shkurt 2023, 21:50

Misioni i paqes, Papa Françesku thirrje kishave: Mos qëndroni neutral para abuzimit me pushtetin

Shkruar nga Pamfleti

Papa Françesku gjatë një mision paqeje në vendin më të ri në botë, është shprehur se kishat në Sudanin e Jugut “nuk mund të qëndrojnë neutrale”, por duhet të ngrenë zërin kundër padrejtësisë dhe abuzimit me pushtetin.

Vëllezër dhe motra, edhe ne jemi thirrur të ndërmjetësojmë për popullin tonë, të ngremë zërin kundër padrejtësisë dhe abuzimeve të pushtetit që shtypin dhe përdorin dhunën për t’iu përshtatur qëllimeve të tyre. Nuk mund të qëndrojnë asnjanës. para dhimbjes së shkaktuar nga aktet e padrejtësisë,” tha Papa.

Në katedrale, papa dëgjoi një murgeshë të tregonte se si dy nga motrat e saj u vranë në një pritë pranë Jubës në vitin 2021.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Le të pyesim veten se çfarë do të thotë për ne të jemi shërbëtorë të Perëndisë në një tokë të plagosur nga lufta, urrejtja, dhuna dhe varfëria. Si mund ta ushtrojmë shërbimin tonë në këtë vend, buzë një lumi të lagur me kaq shumë gjak të pafajshëm?” pyeti ai, duke iu referuar Nilit të Bardhë që përshkon vendin.

Sudani i Jugut u shkëput nga Sudani në vitin 2011, por u zhyt në luftë civile në 2013 pasi grupet etnike u kthyen kundër njëri-tjetrit. Pavarësisht nga një marrëveshje paqeje e vitit 2018 midis dy antagonistëve kryesorë, luftimet ndëretnike kanë vazhduar të vrasin dhe zhvendosin një numër të madh civilësh.

Varfëria ekstreme dhe uria janë të përhapura, me dy të tretat e popullsisë që kanë nevojë për ndihmë humanitare si rezultat i konfliktit dhe tre viteve të përmbytjeve katastrofike. Ka 2.2 milionë njerëz të zhvendosur brenda në Sudanin e Jugut, nga një popullsi totale prej rreth 11.6 milionë, dhe 2.3 milionë të tjerë janë larguar nga vendi si refugjatë, sipas Kombeve të Bashkuara.


smile

Bota Papa paqe Sudan