Bota12 Janar 2023, 18:41

Mund të shpërthente nga momenti në moment, mjekët i heqin nga gjoksi një granatë ushtarit ukrainas

Shkruar nga Pamfleti

Një granatë e pashpërthyer është hequr nga gjoksi i një ushtari ukrainas.

Fotografitë në faqen e Facebook të shërbimit mjekësor të forcave të armatosura të Ukrainës tregojnë një rreze X të eksplozivit afër zemrës së ushtarakut dhe një tjetër të kirurgut që mban pajisjen.

Postimi thoshte se dy xhenier- ushtarë që kryejnë detyra inxhinierike ushtarake – ishin në sallën e operacionit për të garantuar sigurinë e personelit mjekësor. Sipas postimit, ushtari i plagosur tani po shërohet.

Operacioni u krye pa përdorimin e elektro-koagulimit – ku një rrymë elektrike përdoret për të ndihmuar në kontrollimin e gjakderdhjes gjatë operacionit, sepse “municioni mund të kishte shpërthyer në çdo kohë”.

Nuk dihet se si u fut granata në gjoksin e ushtarit, por granatat VOG – të cilat janë rreth 4 cm të gjata – mund të godasin në një distancë deri në 400 m.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota granate Shperthim