Bota16 Maj 2022, 18:59

NATO i tregon forcën Rusisë, nis stërvitjen më të madhe ushtarake në Baltik; marrin pjesë 15 mijë trupa

Shkruar nga Pamfleti

Helikopterët Blackhawk të Ushtrisë Amerikane gjatë "Swift Response" në Republikën e Maqedonisë së Veriut të enjten e kaluar

Një nga stërvitjet më të mëdha të NATO-s është duke u zhvilluar tani në Baltik. Gjithashtu në të gjithë Evropën, stërvitje të tjera të NATO-s po mbahen në Poloni, Maqedoninë e Veriut dhe Lituani.

Në operacionin stërvitor të quajtur “Iriqi”, marrin pjesë 10 vende, duke përfshirë Finlandën dhe Suedinë, të cilat pritet të aplikojnë zyrtarisht për t’u bashkuar me aleancën brenda disa ditësh.

Stërvitjet në Estoni, të cilat do të zgjasin deri më 3 qershor, ishin planifikuar përpara pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk ka asnjë problem me Finlandën apo Suedinë, por një zgjerim ushtarak pranë kufirit të saj do të kërkonte një reagim.

Two soldiers lie on the ground aiming down the sites of a machine gun in snowy environs


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

NATO ka thënë se qëllimi i stërvitjeve është të “rrisë gatishmërinë dhe ndërveprueshmërinë” e forcave të saj.

Rreth 15,000 trupa janë të përfshirë në stërvitjen në Estoni, duke e bërë atë një nga stërvitjet më të mëdha ushtarake të mbajtura në vend që nga viti 1991.

Stërvitja po zhvillohet 64 km (40 milje) nga baza më e afërt ushtarake e Rusisë. Ai synon të simulojë një sulm nga Rusia në Estoni.

Rusia e sheh NATO-n si një kërcënim për sigurinë dhe ka paralajmëruar për “pasojat” për anëtarët e rinj të mundshëm.

Suedia qëndroi neutrale në Luftën e Dytë Botërore dhe për më shumë se dy shekuj i është shmangur bashkimit me aleancat ushtarake.

Finlanda, ndërkohë, ndan një kufi prej 1,300 km (810 milje) me Rusinë. Deri më tani, ajo ka qëndruar jashtë NATO-s për të shmangur antagonizimin e fqinjit të saj lindor.

Stërvitjet ishin planifikuar përpara pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt. Por mes kërcënimit në rritje të sigurisë nga Rusia, ata po vëzhgohen nga afër.

Finlanda dhe Suedia konfirmuan se do të aplikojnë për anëtarësim në NATO, respektivisht të enjten dhe të dielën. Ata pritet të dorëzojnë ofertat e tyre zyrtare për t’u bashkuar me aleancën të mërkurën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sugjeroi se mund të ketë një proces të shpejtë për aplikimin e dy vendeve, me marrëveshje të përkohshme sigurie të vendosura për t’u marrë me çdo hakmarrje të mundshme ruse.

Pavarësisht nga emri i koduar i tij mjaft komod, Nato Exercise Hedgehog (“Siil” në Estonisht) po zhvillohet në një kohë të tensioneve të rritura në Baltik.

Pushtimi rus i Ukrainës i ka bindur qeveritë në rajon se duhet të forcojnë seriozisht mbrojtjen e tyre nëse duan të pengojnë Presidentin Putin nga agresioni i mëtejshëm ushtarak.

Ministrja e Jashtme e Estonisë Eva-Maria Liimets tha: “Ne shohim se sapo fqinjët dhe miqtë tanë të ngushtë do të bashkoheshin me NATO-n, atëherë sigurisht, mjedisi i përgjithshëm i sigurisë në rajonin tonë do të rritet dhe veçanërisht rreth Detit Baltik.”

Map showing Estonia, Russia, Finland and Sweden

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka thënë se Rusia po e vëzhgonte nga afër zgjerimin, duke shtuar se ai ishte i bindur se nuk do të forconte sigurinë e Evropës.

“Kjo është një çështje serioze, një çështje që ngre shqetësimin tonë dhe ne do ta ndjekim me shumë kujdes”, tha ai.

Në të gjithë Evropën, stërvitje të tjera të NATO-s po mbahen në Poloni, Maqedoninë e Veriut dhe Lituani./BBC; Pamfleti

Bota #NATO #Baltik #Stërvitje