Bota28 Nëntor 2022, 17:08

NATO ngre alarmin: Rusia do të vazhdojë të përdorë dimrin si armë!

Shkruar nga Pamfleti
NATO ngre alarmin: Rusia do të vazhdojë të përdorë

Wagner po stërvisin paramilitarët serbë? Stoltenberg thirrje për ndaljen e retorikës provokuese: NATO është gati!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëron se Rusia do të vazhdojë të sulmojë rrjetin elektrik të Ukrainës, infrastrukturën e gazit dhe shërbimet thelbësore për njerëzit.

“Të bësh këtë kur hyjmë në dimër tregon se presidenti Vladimir Putin tani po përpiqet të përdorë … dimrin si një armë lufte kundër Ukrainës”- tha Stoltenberg gjatë një konference për shtyp në Bukuresht, përpara një takimi dyditor të ministrave të jashtëm të NATO-s.

Vlen të theksohet se, Uashingtoni është shprehur i gatshëm të ulet sërish me Moskën, pasi Rusia “shqyrtoi në mënyrë të njëanshme” bisedimet me SHBA për rifillimin e inspektimeve të armëve bërthamore që ishin caktuar të zhvilloheshin në Kajro. Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se Uashingtoni ishte gati të ricaktojë sa më shpejt të jetë e mundur takimin e Komisionit Konsultativ dypalësh sipas traktatit të ri “START” SHBA-Rusi që ishte planifikuar të fillonte të martën.

Bota #lufta në Ukrainë Rusi SHBA