Kulture15 Shkurt 2023, 21:53

Ndahet nga jeta Raquel Welch, ylli i Hllivudit dhe seks-simboli i viteve ’60-të

Shkruar nga Pamfleti

Ylli i Hollivudit, Raquel Welch, e cila u bë një seks simbol ndërkombëtar në vitet 1960, ka vdekur në moshën 82-vjeçare.

Ëelch vdiq të mërkurën në mëngjes, sipas menaxherit të saj.

Ajo fitoi një çmim Golden Globe për performancën e saj në 1974 në The Three Musketeers dhe u nominua përsëri në 1987 për filmin Right to Die.

Amerikanit shpesh vlerësohet se ka thyer kallëpin e heroinave moderne të aksionit në filmat e Hollivudit.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Ajo u bë e famshme me rolet e njëpasnjëshme në filmat e vitit 1966 Fantastic Voyage dhe One Million Years BC.

Welch kishte vetëm disa rreshta në këtë të fundit, por fotot promovuese të saj të veshura me bikini të pakta prej dy pjesësh prej lëkure dreri e shndërruan atë në një vajzë kryesore të epokës.

Welch trajtoi imazhin e saj në librin e saj, Raquel: Përtej dekoltesë, në të cilën foli për fëmijërinë e saj, problemet e saj të hershme të karrierës si nënë beqare në Hollywood dhe pse nuk do të gënjejë kurrë për moshën e saj.

Ajo lë pas dy fëmijë.

 

Kulture Raquel Welch