Bota 1 Dhjetor 2018, 09:15

Ndarja nga jeta e George HW Bush, fjalët prekëse të Trump dhe Obama

Shkruar nga Pamfleti
Ndarja nga jeta e George HW Bush, fjalët prekëse të Trump dhe

Ndarja nga jeta e George HW Bush, fjalët prekëse të Trump dhe Obama

Donald Trump e Barack Obama, kanë shprehur ngushëllimet e tyre për vdekjen e Presidentit të 41 të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Trump bëri një deklaratë më pak se një orë, duke njoftuar se Shtëpia e Bardhë do të ulte flamurin amerikan në gjysmë shtizë.

“Melania dhe unë i bashkohemi kombit që po vuan sot humbjen e ish-Presidentit. Me një origjinalitet thelbësor, grintë dhe devotshmëri për vendin e familjen e tij, Presidenti Bush ka frymëzuar breza të tërë,” tha Trump.

Ndërsa Barack Obama vizitoi rezidencën e George HW Bush më herët këtë javë, dhe sot u shpreh se “vendi humbi një patrioit dhe shërbëtor të përulur”. “Trashëgimia e shërbimit të tij, do të mbetet gjithmonë mes amerikanëve. Ngushëllimet tona shkojnë për të gjithë familjen Bush sot dhe të gjithë ata që u inspiruan nga shembulli i George e Barbara”.

Bota Barack Obama Donald Trump George H.W. Bush