Aktualitet11 Maj 2019, 16:11

Ndërroi jetë disa ditë pas Zarife Hasanaj, mesazhi i fundit i majorit Klodian Tanushi nga Letonia

Shkruar nga Pamfleti
Ndërroi jetë disa ditë pas Zarife Hasanaj, mesazhi i fundit i

Ndërroi jetë disa ditë pas Zarife Hasanaj, mesazhi i fundit i majorit Klodian Tanushi nga Letonia

Teksa Shqipëria përkujtonte 10 vjetorin e anëtarësimit në NATO, major Klodian Tanushi ka regjistruar një mesazh nga zyra e tij në Letoni.

Ministria e Mbrojtjes u dërgoi mediave një video nga mesazhi, ku midis të tjerash, majori tanimë i ndjerë, thotë se misioni shqiptar është përbërë nga 21 persona, të cilët sipas tij kryejnë veprimtari të ndryshme atje.

Major Tanushi thotë se grupi kryen asgjësimin logjistik të municioneve, asgjësimin e municioneve të rënda konvencionale, asgjësimin e pajisjeve eksplozive të improvizuara, pastrimin e zonave të infektuara me municione të paplasura si dhe kryen identifikimin e municioneve konvencionale të NATO-s dhe ish-Traktatit të Varshavës.

Majori Tanushi humbi jetën pasditen e djeshme (10 maj) pas plagosjes së rëndë paraditen e 6 majit, ku humbi jetën ushtarakja tjetër shqiptare, Zarife Hasanaj.

Aktualitet klodian tanushi zarife hasanaj