Bota 3 Shkurt 2023, 17:31

Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare legjenda e modës, Paco Rabanne

Shkruar nga Pamfleti
Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare legjenda e

Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare legjenda e modës, Paco Rabanne

Dizajneri i famshëm i parfumeve dhe modës Paco Rabanne ka vdekur në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Francë.

Vdekja e tij u konfirmua nga Puig, kompania mëmë e markave të tij, e cila tha se ai “kishte shënuar breza me vizionin e tij radikal të modës dhe trashëgimia e tij do të jetojë”.

Rabanne fitoi famë globale për modelet e tij të çuditshme të veshjeve.

Presidenti i modës i Puig, José Manuel Albesa, përshëndeti punën e Rabanne.

“Kush tjetër mund t’i shtyjë gratë pariziene në modë të bërtasin për fustane prej plastike dhe metali,” tha zoti Albesa. “Ai shpirt radikal dhe rebel e veçoi atë: ka vetëm një Rabanne.”

Marc Puig, kryetar dhe shefi ekzekutiv i Puig, e quajti Rabanne një “personalitet të madh në modë” dhe i bëri homazhe “vizionit të tij të guximshëm, revolucionar dhe provokues, të përcjellë përmes një estetike unike”.

Rabanne lindi në një familje ushtarake në rajonin bask të Spanjës, afër qytetit të San Sebastian. Babai i tij ishte një kolonel në ushtrinë republikane, i cili u ekzekutua nga forcat nacionaliste të Gjeneral Francisco Franco në 1936 gjatë Luftës Civile Spanjolle.

Nëna e tij, e cila kishte punuar si rrobaqepëse për stilistin Cristobal Balenciaga – e zhvendosi familjen në Paris në 1939 pasi forcat nacionaliste pushtuan Madridin dhe fituan luftën.

Pasi u rrit në kryeqytetin francez, Rabanne u bë student i arkitekturës në l’École Nationale des Beaux-Arts, ku fitoi para duke vizatuar skica të modës.

Pas një periudhe të shkurtër pune në industrinë e ndërtimit me një prodhues betoni, ai filloi karrierën e tij të modës duke dizajnuar bizhuteri për Givenchy, Dior dhe Balenciaga.

Më pas, në vitin 1966, ai hapi shtëpinë e tij të modës me emër – Paco Rabanne – e cila e pa atë të fitonte famë ndërkombëtare.

Dizajni i tij tërhoqi lavdërime dhe polemika, dhe koleksioni i tij debutues, i titulluar 12 fustanet e panevojshme në materiale bashkëkohore, tërboi shtypin francez të modës pasi modelet ishin zbukuruar me metale të mprehta dhe materiale të tjera të pamundura.

“Unë kam pasur gjithmonë përshtypjen se jam një përshpejtues i kohës,” tha ai për planet e tij në 2016. “Të shkosh aq larg sa është e arsyeshme për kohën dhe të mos kënaqesh në kënaqësinë morbide të gjërave të njohura, të cilat unë i shoh si prishje .”

Në vitin 1968, ai nënshkroi një marrëveshje me familjen Puig me bazë në Katalonjë, të cilët ishin pesha të rënda në industrinë e modës dhe aromave. Marrëveshja shënoi hyrjen e tij në industrinë e parfumeve, e cila përfundimisht do të bëhej sinonim i emrit të tij.

Aroma e tij debutuese, Calandre, është ende e disponueshme edhe sot, ndërsa Lady Million – e njohur për shishet e saj shumëngjyrëshe prej ari – ruan kontrollin e saj mbi tregun.

Inovacionet e tij shtriheshin në çdo aspekt të biznesit të tij. Ai ishte një nga dizajnerët e parë të aromave që lançoi një nga produktet e tij në internet në mesin e viteve 1990.

Por ai shquhej edhe për shpërthimet e tij provokuese. Në faza të ndryshme ai pretendoi se kishte pasur jetë të shumta, se kishte qenë rreth 78,000 vjet, se kishte parë Zotin dhe se ishte vizituar nga alienët.

Dhe në vitin 1999, ai pati polemika pasi parashikoi në librin e tij – Fire From Heaven – se Parisi do të shkatërrohej më vonë atë vit kur stacioni rus i hapësirës Mir u rrëzua në Tokë. Ai tha se e kishte parashikuar fatkeqësinë nga leximi i astrologut francez të shekullit të 16-të Nostradamus.

Në vitin 1999, pas dekadash si një nga novatorët kryesorë të industrisë, Rabanne u tërhoq nga moda. Gjatë 24 viteve të ardhshme, ai u pa rrallë në sytë e publikut.

Në një deklaratë në Instagramin zyrtar të Paco Rabanne, marka e përshëndeti atë si një “vizionar” dhe tha se ai ishte “ndër figurat më të rëndësishme të modës të shekullit të 20-të”.

“Trashëgimia e tij do të mbetet një burim i vazhdueshëm frymëzimi,” shtoi ai./BBC

Bota Paco Rabanne