Kronike31 Janar 2023, 13:56

Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 45-vjeçari në Morinë

Shkruar nga Pamfleti
Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 45-vjeçari në

Një 45-vjeçar nga Kosova, i kërkuar ndërkombëtarisht për krime ekonomike është arrestuar në Morinë. Mësohet se në prangat e policisë ka rënë shtetasi Armend Morina, banues në Gjakovë. Morina rezulton i dënuar me burg nga autoritetet gjermane.

“Shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Morinë, bazuar në analizën e riskut dhe si rezultat i punës së koordinuar me shërbimet e Interpol Tirana, me qëllim kapjen dhe nxjerrjen përpara përgjegjësisë penale, të shtetasve të kërkuar kombëtarisht dhe ndërkombëtarisht, kanë arrestuar provizorisht, në hyrje të RSH-së, shtetasin e shpallur në kërkim ndërkombëtar: -Armend Morina, 45 vjeç, banues në Gjakovë.

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas ka rezultuar i shpallur në kërkim nga autoritetet gjermane, pasi Gjykata e Ëangen, me vendimin e datës 08.06.2021, e ka dënuar me 1 vit e 6 muaj burgim, për veprën penale “Mashtrimi dhe mbajtja e sendeve të vjedhura “,  parashikuar nga legjislacioni penal i Gjermanisë. Në përfundim të veprimeve procedurale për këtë rast, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Kukës, e arrestuan përkohësisht këtë shtetas, me qëllim ekstradimin drejt Gjermanisë. Interpol Tirana, në bashkëpunim me autoritetet gjermane, vijon procedurat për ekstradimin e 45-vjeçarit.”-njofton policia.

Kronike Arrestim Kërkim Ndërkombëtar Morine