Bota19 Prill 2022, 20:40

Në luftë për “kështjellën” e fundit; BE fond solidariteti për rindërtimin e Ukrainës nga pushtimi rus

Shkruar nga Pamfleti

Në luftë për "kështjellën" e fundit; BE fond solidariteti për rindërtimin e Ukrainës nga pushtimi rus

Teksa Sergei Lavrov flet për një “fazë të re” të luftës, shqetësimet po rriten për “kështjellën” e fundit të Ukrainës, Mariupolin.

Përmes një mesazhi në Twitter, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel njofton se Perëndimi po mobilizohet dhe se BE planifikon të themelojë Fondin e Solidaritetit në mbështetje të Ukrainës. Michel vuri në dukje koordinimin e mëtejshëm mes vendeve perëndimore ndaj agresionit rus kundër Ukrainës.

Ne diskutuam nevojën për ndihmë të mëtejshme humanitare, financiare dhe ushtarake ,” shtoi ai.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Shefi i politikës së jashtme të komisionit, Peter Stano, përsëriti më herët se BE do të vazhdojë të mbështesë  Ukrainën  financiarisht dhe ushtarakisht derisa Rusia të ndalojë luftën.

I pyetur gjatë konferencës së sotme nga Komisioni nëse BE-ja po e zgjaste konfliktin ndërsa furnizonte me armë Ukrainën, Peter Stano tha se ” më shumë armë për Ukrainën do të thotë aftësi më të mëdha mbrojtëse të forcave të armatosura ukrainase “.

Bota #lufta në Ukrainë BE