Politike27 Qershor 2018, 14:42

Negociatat vitin e ardhshëm, çfarë ka ”kurdisur” sot në orën 18:00 Edi Rama

Shkruar nga Pamfleti
Negociatat vitin e ardhshëm, çfarë ka ”kurdisur”

Negociatat vitin e ardhshëm, çfarë ka ''kurdisur'' sot në orën 18:00 Edi Rama

Një ditë pas kthimit nga Austria, Edi Rama ka paralajmëruar një dalje për mediat në orën 18:00 para deputetëve dhe qeverisë. Ditën e djeshme ai reagoi në një status në Facebook ku u shpreh se Shqipëria ia doli të marrë datën për hyrjen në portin e Europës së Bashkuar.

Ditën e sotme si kreu i Partisë Demokratike, ashtu edhe nënkryetari i LSI-së, Luan Rama gjatë daljeve të tyre për shtyp e kanë cilësuar dështim mos hapjen e negociatave këtë vit.

Liderët e BE vendosën dje në Luksemburg se negociatat për Shqipërinë do të hapen në qershorin e 2019, ndërsa kanë lënë një vit kohë për të realizuar disa nga reformat kyçe, kryesoja ngritja e SPAK-ut.

Politike Edi Rama kryeministri i shqipërisë