Aktualitet 4 Maj 2022, 07:48

‘Neveri të vjedhësh telin e dritave’, revoltohet Braçe: Policia ku është! Banda e hajdutëve lanë pa drita 1 mijë ban

Shkruar nga Pamfleti
‘Neveri të vjedhësh telin e dritave’, revoltohet

‘Neveri të vjedhësh telin e dritave’, revoltohet Braçe: Policia ku është! Banda e hajdutëve lanë pa drita 1 mijë banorë

Ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe ka reaguar i revoltuar ndaj hajdutëve që kanë vjedhur kabinat e energjisë elektrike, të cilët kanë lënë pa drita banorët e Divjakës.

Deputeti socialist hedh akuza edhe mbi policinë, sipas së cilëve nuk kanë kryer siç duhet për t’i dhënë fund këtij shqetësimi, teksa një thirrje ka pasur edhe për banorët e zonës, për të cilët thotë se nuk e kupton se përse nuk kanë pasur asnjë reagim ndonëse situata është  përsëritur prej kohësh.

“Turp e neveri! Të vjedhësh tel! Të vjedhësh për 100 mije leke! Të lesh pa drita 1000 banore për kaq! Po policia ku është? Sot midis orës 2.00-3.00 është stakuar fidri që furnizon njësinë Remas/Divjakë; Stakimi nuk ka qenë nga OSHEE për mungese energjie. Stakimi ka qenë i qëllimshëm nga ndërhyrje e jashtme, teknike pa dyshim; 1000 abonentë mbeten pa energji! Edhe pse ajo ore e në errësire, elektricistet dolën, verifikuan linjën metër për metër; Është vjedhur tre kampata linje me tela bakri në Karavasta pas kishës!

Llogaria e hajduteve: 180 metër lineare tel bakri, 100-120 kilogram në peshë, 800 leke për kilogramë; Te gjitha bëjnë diku tek 100 mije lekë! Tani; Është e njëjta bande hajdutësh, të gjithë elektriciste që kane 8 vite që vjedhin tela e transformatore në njësinë Remas; E nisën me vjedhjen e linjës së tensionit të larte që furnizonte hidrovorin në 2013 dhe vijojnë ende te vjedhin. Po ta shohësh, këtë herë kanë vjedhur në zonë të banuar, ka shtëpi mu aty; Jam i bindur që banorët e kanë parë kush ka hipur në njërën shtylle, ka prere telat, ka hipur ne tjetrën e tjetrën e ka prerë 180 metër lineare tela, i ka mbledhur, i ka ngarkuar dhe ka ikur!

Asnjë nuk flet dhe mirë tua bëjnë! Rrini e durojini! Në ane tjetër; Po policia në Divjake ku është? Ekziston se unë veç për motorra e shoh?! 8 vite e njëjta bande elektricistesh që vjedh në të njëjtën zone, tani e rikthyer përsëri. Bëni punën, kaq ju kërkohet! Beni punën në çdo orë”, shkruan Braçe.

Tirana Erion Braçe