Bota 5 Maj 2022, 08:13

New York Times: SHBA ndihmon ukrainasit të vrasin gjeneralët rusë

Shkruar nga Pamfleti
New York Times: SHBA ndihmon ukrainasit të vrasin gjeneralët rusë

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, majtas dhe gjenerali Mark Milley, kryetar i Shefave të Shtabit të Përbashkët

Shërbimi i inteligjencës amerikane u ka dhënë ukrainasve informacione që kanë mundësuar vrasjen e disa gjeneralë rusë pranë vijës së frontit, raporton New York Times, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë.

Zyrtarët ukrainas thanë se kanë vrarë rreth 12 gjeneralë në vijën e frontit, një numër që ka habitur analistët ushtarakë.

Ndihma për shënjestrimin është pjesë e një përpjekjeje të klasifikuar nga administrata Biden për të ofruar informacione nga inteligjenca në kohë reale në fushën e betejës në Ukrainë. Kjo përfshin gjithashtu lëvizjet e parashikuara të trupave ruse të mbledhura nga vlerësimet e fundit amerikane të planit të betejës sekrete të Moskës për luftimet në rajonin Donbas të Ukrainës lindore, thanë zyrtarët. Zyrtarët nuk pranuan të specifikonin se sa gjeneralë ishin vrarë si rezultat i ndihmës së SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara janë fokusuar në ofrimin e vendndodhjes dhe detajeve të tjera në lidhje me shtabin e lëvizshëm të ushtrisë ruse, të cilat zhvendosen shpesh. Zyrtarët ukrainas e kanë kombinuar atë informacion gjeografik me inteligjencën e tyre – duke përfshirë komunikimet e përgjuara që paralajmërojnë ushtrinë ukrainase për praninë e oficerëve të lartë rusë – për të kryer sulme artilerie dhe sulme të tjera që kanë vrarë oficerë rusë.

Shkëmbimi i inteligjencës është pjesë e një fluksi të përshpejtuar të ndihmës së SHBA-së që përfshin armë më të rënda dhe dhjetëra miliarda ndihma, duke treguar se sa shpejt janë zhvendosur kufizimet e hershme amerikane në mbështetjen për Ukrainën ndërsa lufta hyn në një fazë të re që mund të përfundojë muaj.

Mbështetja e inteligjencës amerikane për ukrainasit ka pasur një efekt vendimtar në fushën e betejës, duke konfirmuar objektivat e identifikuar nga ushtria ukrainase dhe duke e drejtuar atë drejt objektivave të rinj. Rrjedha e inteligjencës vepruese mbi lëvizjen e trupave ruse që Amerika i ka dhënë Ukrainës ka pak precedentë.

Që nga dështimi për të avancuar në Kiev, Rusia është përpjekur të rigrupohet, me një shtytje më të përqendruar në Ukrainën lindore që deri më tani ka ecur ngadalë dhe në mënyrë të pabarabartë.

Administrata ka kërkuar të mbajë të fshehtë pjesën më të madhe të inteligjencës në fushën e betejës, nga frika se do të shihet si një përshkallëzim dhe do të provokojë Presidentin Putin të Rusisë në një luftë më të gjerë. Zyrtarët amerikanë nuk do të përshkruanin se si ata kanë marrë informacion mbi selinë e trupave ruse, nga frika e rrezikimit të metodave të tyre të grumbullimit.

Por gjatë gjithë luftës, agjencitë e inteligjencës amerikane kanë përdorur një sërë burimesh, duke përfshirë satelitët e klasifikuar dhe komercialë, për të gjurmuar lëvizjet e trupave ruse.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd J. Austin III shkoi aq larg sa tha muajin e kaluar se “ne duam ta shohim Rusinë të dobësuar në atë masë që nuk mund të bëjë ato lloje të gjërave që ka bërë në pushtimin e Ukrainës”.

I pyetur në lidhje me inteligjencën që u jepet ukrainasve, John F. Kirby, zëdhënësi i Pentagonit, tha se “ne nuk do të flasim për detajet e atij informacioni”.

Por ai pranoi se Shtetet e Bashkuara i ofrojnë “Ukrainës informacion dhe inteligjencë që mund t’i përdorin për të mbrojtur veten”.

Por inteligjenca amerikane ishte kritike në vdekjen e gjeneralëve të tjerë, pranuan zyrtarët.

Shtetet e Bashkuara japin në mënyrë rutinore informacione rreth lëvizjes së trupave dhe pajisjeve ruse dhe ndihmojnë Ukrainën të konfirmojë vendndodhjen e objektivave kritike. Aleatët e tjerë të NATO-s gjithashtu japin inteligjencë në kohë reale për ushtrinë ukrainase.

Administrata Biden po furnizon gjithashtu armë të reja që duhet të përmirësojnë aftësinë e Ukrainës për të synuar oficerët e lartë rusë. Versioni më i vogël i dronit Switchblade, i cili tani po mbërrin në fushën e betejës, mund të përdoret për të identifikuar dhe vrarë ushtarë individualë dhe mund të nxjerrë një gjeneral të ulur në një automjet ose të japë urdhra në vijën e parë.

Zyrtarët amerikanë e kanë pranuar publikisht se Shtetet e Bashkuara filluan t’i japin Ukrainës inteligjencën vepruese në prag të pushtimit të Rusisë më 24 shkurt.

Përpara pushtimit, për shembull, agjencitë e inteligjencës amerikane paralajmëruan për një sulm të afërt në aeroportin Hostomel në veri të Kievit . Kjo i lejoi Ukrainës të forconte mbrojtjen e saj. Forcat ajrore ruse përfundimisht nuk ishin në gjendje të mbanin aeroportin.

Ndërsa informacioni që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Ukrainës kanë rezultuar të vlefshëm, gjeneralët rusë shpesh e kanë lënë veten të ekspozuar ndaj përgjimeve elektronike duke folur përmes telefonave dhe radiove të pasigurta, thanë zyrtarët aktualë dhe ish-ushtarakë amerikanë.

“Kjo tregon disiplinë të dobët, mungesë përvoje, arrogancë dhe dështim për të vlerësuar aftësitë e Ukrainës,” tha Frederick B. Hodges, ish-komandanti i lartë i ushtrisë amerikane në Evropë, i cili tani është në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane. “Nuk është e vështirë të gjesh vendndodhjen e dikujt në telefon që flet në mënyrë të qartë.”

Disa zyrtarë evropianë besojnë, pavarësisht retorikës së Putin se Rusia po lufton me NATO-n dhe Perëndimin, ai deri më tani është penguar nga fillimi i një lufte më të gjerë. Zyrtarët amerikanë janë më pak të sigurt dhe kanë debatuar prej javësh pse Putin nuk ka bërë më shumë për të përshkallëzuar konfliktin.

Zyrtarët thanë se Moska ka llogaritjet e veta për të peshuar, duke përfshirë nëse mund të përballojë një luftë më të madhe, veçanërisht atë që do t’i lejonte NATO-s të përdorë kartën e saj të mbrojtjes reciproke ose të hyjë në luftë më drejtpërdrejt.

Muajin e kaluar, Shtetet e Bashkuara rritën fluksin e inteligjencës në Ukrainë në lidhje me forcat ruse në Donbas dhe Krime, ndërsa forcat ushtarake të Kievit përgatiteshin të mbroheshin kundër një ofensive të ripërtërirë nga Moska në Ukrainën lindore, thanë zyrtarët amerikanë./ Marrë me shkurtime nga New York Times; Pamfleti

Bota #Inteligjeca e SHBA #Ukrainë #Gjeneralët rusë