Bota31 Janar 2023, 13:51

Nga Antarktida deri në Florida, ja cilat janë vendet ku nuk ka rënë kurrë borë

Shkruar nga Pamfleti

Shumica prej nesh mund të supozojë se në qytetet bregdetare ose në shkretëtira nuk ka rënë kurrë borë në botë, por do habiteni kur të zbuloni se një ishull tropikal ka parë borë më shumë kohët e fundit sesa një zonë e Antarktidës.

Studiuesit e quajnë këtë zonë një shkretëtirë polare me temperatura mesatare gjatë gjithë vitit afër ngrirjes. Termometri është gjithmonë nën 90 gradë e më poshtë, dhe është shumë pak lagështi që nevojitet për borën.

Pra, nëse do të binte ndonjë reshje, ka të ngjarë të ishte si borë. Por, malet Transantarktike me km të larta ruajnë tre luginat duke krijuar një hije reshjesh, sipas një studimi të publikuar nga Cambridge University Press.

Ndërsa nën 90 gradë nuk mban shumë lagështi, NOAA thotë se bora është e rrallë, por jo e pamundur nën 0 gradë Fahrenheit.

Atmosfera në përgjithësi ftohet me lartësinë dhe ajri i ftohtë mund të mbajë më pak lagështi sesa ajri më i ngrohtë. Atmosfera mban pak avuj të ujit të cilat pengohen nga malet dhe është e vështirë të bjeri borë.

Kajro, Egjipt

Lajmet lokale raportuan borë në vitin 2013 në të gjithë qytetin e shkretëtirës subtropikale, bora e parë në një shekull, por Almanaku i Farmerit raportoi se gjërat e bardha ishin breshër i butë, jo borë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Nju Delhi, Indi

Kryeqyteti sheh shumë shi gjatë verës së lagësht, por dimri është stina e thatë.

India Times raportoi se disa banorë u zgjuan nga një shtresë dëbore në vitin 2006 kur temperatura ra në vetëm ngrirjen. Një mësuese e shkollës zgjoi vajzën e saj 5-vjeçare për t’i treguar asaj fenomenin, por në fakt përfundoi me ngrica.

Fiji

Rekordi i ulët në vendin e ishujve tropikal arriti pikën e ngrirjes në vitin 1965, raporton Trading Economics. Megjithatë, vendi, si dhe disa nga fqinjët e tyre në Paqësorin Jugor, nuk kanë parë kurrë borë, sipas WorldAtlas dhe Almanakut të Farmerit.

Virgin Islands SHBA

Temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë ishte 65 gradë në Ishujt e Virgjër të SHBA, e cila është shumë e ngrohtë për borë.

Në përgjithësi, bora është pothuajse e pamundur për zonat tropikale nën 23.5 gradë gjerësi gjeografike. Edhe pse vende si Indonezia ofrojnë ski në lartësitë e tyre më të larta.

San Diego

Qyteti nuk ka raporte zyrtare për borë. Të dhënat historike tregojnë zonat përreth qytetit të Kalifornisë që numërojnë centimetra borë në 1882.

Florida Jugore

Bora nuk është raportuar kurrë në jug të Miam në shtetin Sunshine.

Edhe zogjtë e dëborës që ikën në Miami nga qytetet veriore kanë parë borë dhe kjo ndodhi vetëm në një ditë të vitit 1977. Meterologët nuk regjistruan zyrtarisht asnjë reshje bore sepse akumulimi u shkri shumë shpejt. Bahamas panë borë në të njëjtën ditë.

Edhe vendi më i nxehtë në Tokë, Lugina e Vdekjes, Kaliforni, ka parë borë. Në vitin 1922, zona regjistroi një gjysmë centimetër dëbore. Në vitin 1913, një termometër i Byrosë së Motit regjistroi 135 gradë.


smile

Bota borë udhetime