Bota24 Shkurt 2022, 07:55

Nisi sulmin ushtarak ndaj Ukrainës, vjen ndëshkimi i parë për Rusinë

Shkruar nga Pamfleti

Rubla ruse është rrëzuar me 10% të enjten në mëngjes pasi Presidenti Vladimir Putin njoftoi fillimin e aksionit ushtarak në Ukrainë.

“Kam marrë vendimin për të filluar një operacion të posaçëm ushtarak,” tha Putin në një njoftim të papritur televiziv pak para orës 06:00 me  (03:00 GMT) në Moskë.

Udhëheqësi rus tha se ai po lëvizte për të mbrojtur rusët dhe rusishtfolësit nga ajo që ai e quan një “gjenocid” nga Ukraina – pretendime të rrëzuara nga Kievi dhe Perëndimi.

Shpërthime u dëgjuan në qytetet e Ukrainës të enjten në mëngjes, sipas gazetarëve perëndimorë brenda vendit dhe rojet kufitare ukrainase thanë se po shkëmbenin zjarr me forcat ruse përgjatë kufirit verior të vendit me Bjellorusinë.

Monedha ruse u rrëzua menjëherë me 10% në një nivel të ri më të ulët historik, duke rënë në 90 kundrejt dollarit amerikan dhe 100 kundrejt euros.

Bursa e Moskës dhe e Shën Petersburgut thanë se po pezullonin për një kohë të pacaktuar tregtimin e aksioneve në platformat e tyre.

“Tregtia në të gjitha tregjet është pezulluar. Një rifillim do të njoftohet më vonë,” tha Bursa e Moskës në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Uashingtoni dhe Brukseli kanë dënuar të dy sanksione të shpejta dhe “shkatërruese” ekonomike kundër Rusisë për “agresionin flagrant”.

Putin nis luftën, ministri i Jashtëm ukrainas thirrje urgjente liderave botërorë

Putin nis luftën, ministri i Jashtëm ukrainas thirrje urgjente liderave botërorë


smile

Bota #Rusia #Ukraina #Putin