Bota 1 Gusht 2022, 22:03

“Një llogaritje e gabuar na asgjëson të gjithëve”, shefi OKB-së paralajmëron rrezikun e një lufte bërthamore

Shkruar nga Pamfleti

Kreu i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi të hënën se bota po përballet me një rrezik bërthamor të paparë që nga kulmi i Luftës së Ftohtë, duke shtuar se ishte vetëm “një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor“.

Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani. Por fati nuk është një strategji. As nuk është një mburojë nga tensionet gjeopolitike që vlojnë në konflikt bërthamor, Sot, njerëzimi është vetëm një keqkuptim, një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor,” tha ai, duke u bërë thirrje kombeve “të vendosin njerëzimin në një rrugë të re drejt një bote pa armë bërthamore” tha Guterres në fillim të një konference të vendeve që i përkasin Traktatit të Mospërhapjes bërthamore. NPT).

Sot, njerëzimi është vetëm një keqkuptim, një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor,” tha ai, duke u bërë thirrje kombeve “të vendosin njerëzimin në një rrugë të re drejt një bote pa armë bërthamore“.

Guterres tha se konferenca ishte “një shans për të forcuar” traktatin dhe “ta bënte atë të përshtatshëm për botën shqetësuese rreth nesh“,

Ai paralajmëroi se këto tensione ndërkombëtare po “rrinin maja të reja” – duke treguar në mënyrë specifike pushtimin e Ukrainës, tensionet në gadishullin Korean dhe në Lindjen e Mesme si shembuj. Rusia u akuzua gjerësisht për përshkallëzimin e tensioneve kur disa ditë pas pushtimit të tij të Ukrainës në shkurt, presidenti Vladimir Putin vuri në gatishmëri të lartë forcat e konsiderueshme bërthamore të Rusisë.

Ai kërcënoi këdo që do të qëndronte në rrugën e Rusisë.

Strategjia bërthamore e Rusisë përfshin përdorimin e armëve bërthamore nëse ekzistenca e shtetit është nën kërcënim.

Të hënën, Putin shkroi në të njëjtën konferencë për mospërhapjen e hapur të Guterres, duke deklaruar se “nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të lëshohet kurrë”. Por Rusia e gjeti veten ende të kritikuar në konferencën e NPT.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dënoi atë që ai e quajti goditjen e shpatës së Rusisë – dhe vuri në dukje se Ukraina kishte dorëzuar armët e saj bërthamore të epokës sovjetike në 1994, pasi kishte marrë garanci për sigurinë e saj të ardhshme nga Rusia dhe të tjerët.

Eleminimi i armëve bërthamore është garancia e vetme që ato nuk do të përdoren kurrë,” tha sekretari i përgjithshëm, duke shtuar se ai do të vizitonte Hiroshimën për përvjetorin e bombardimeve atomike të qytetit japonez të 6 gushtit 1945 nga Shtetet e Bashkuara.

“Pothuajse 13,000 armë bërthamore mbahen tani në arsenale anembanë botës. E gjithë kjo në një kohë kur rreziqet e përhapjes po rriten dhe parmakët për të parandaluar përshkallëzimin po dobësohen,” shtoi Guterres.

Komentet e Guterres erdhën në konferencën hapëse të 10-të të rishikimit të NPT, një traktat ndërkombëtar që hyri në fuqi në 1970 për të parandaluar përhapjen e armëve bërthamore.

Takimi i mbajtur në selinë e OKB-së në Nju Jork, është shtyrë disa herë që nga viti 2020 për shkak të pandemisë Covid-19. Ai do të zgjasë deri më 26 gusht.


smile

Bota #luftës berthamore rreziku