Showbiz24 Mars 2019, 20:28

Një nga arsyet kryesore se përse femrat humbin jetën gjatë lindjes, janë meshkujt

Shkruar nga Pamfleti

Një nga arsyet kryesore se përse femrat humbin jetën gjatë lindjes, janë meshkujt

Një hulumtim i vitit 2001 nga dy mjeke amerikane zbuloi se një nga arsyet pse nënat humbin jetën gjatë lindjes, është dhuna sistematike e ushtruar nga burrat gjatë shtatzënisë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Rasti i parë ndodhi në vitin 2001. Dr.Isabelle Horon, dhe kolegia e saj, Diana Cheng, nga Departamenti i Shëndetit në Maryland, ishin të shqetësuara se edhe pse, pas përparimeve të mëdha që janë bërë për kujdesin prenatal, shumë gra amerikane ende po vdisnin gjatë shtatzënisë ose pak pas lindjes.

Fakti tronditës doli në pah në 21 mars 2001 në revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane ku u zbulua se shkaku kryesor i vdekshmërisë së lartë të grave gjatë ose pas lindjes ishte sepse ato ishin dhunuar nga bashkëshortët në mënyrë sistematike gjatë gjithë periudhës së lindjes.

Dhe në momenti që vinte momenti për të lindur organizmi i tyre nuk mund të përballonte dot gjithë traumën, dhe në këtë mënyrë shkaktohej vdekja.

Kuriozitete Femrat lindja meshkujt