Bota31 Dhjetor 2018, 14:27

Njihuni me “yllin e detit”, synon 720 milionë pasagjerë në vit (Fotot)

Shkruar nga Pamfleti
Njihuni me “yllin e detit”, synon 720 milionë pasagjerë

Njihuni me “yllin e detit”, synon 720 milionë pasagjerë në vit (Fotot)

Kina është gati të kalojë Shtetet e Bashkuara si tregu më i madh i udhëtimeve ajrore në botë deri më 2022.

Qeveria ka në plan të ndërtojë ose të zgjerojë 74 aeroporte mbarëkombëtare deri në fund të vitit 2020 , duke synuar të akomodojë 720 milionë pasagjerë në vit. Asnjë projekt nuk po tërheq më shumë vëmendje sesa Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit Daxing, projekti multi miliarda dollarësh i kryeqytetit kinez që do të hapet në shtator 2019.

Pekini është në nevojë të dëshpëruar për një portë të dytë globale. Aeroporti Ndërkombëtar Capital po tejkalon kapacitetin e plotë, duke e bërë gati të pamundur që linjat ajrore të shtojnë fluturimet në kohë të dëshirueshme. Në vitin 2017, më shumë se 95 milionë udhëtarë kaluan nëpër tre terminalet e Pekinit Capital, aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë pas vetëm Hartsfield-Jackson Atlanta. Aeroporti i ri Daxing, i projektuar nga arkitekti i ndjerë, Zaha Hadid dhe partnerët e saj kinez, është ndërtuar për të ardhmen, duke zhvilluar katër pista dhe një terminal në madhësinë e 97 fushave të futbollit.

Synimi fillestar operacional “modest” është që të akomodojë 72 milionë pasagjerë dhe dy milion ton ngarkesë çdo vit deri në vitin 2025. Plani ambicioz kërkon ndërtimin e një totali prej shtatë pistash, duke lëvizur të paktën 100 milionë pasagjerë dhe katër milion ton ngarkesë në vit përmes aeroportit. Ndërtimi për projektin $ 11.5 miliardë filloi në 2014, me më shumë se 40,000 punëtorë aktualisht në vend. Terminali i përfunduar ka të gjitha shenjat dalluese të linjave konturuese të Hadidit, me shumë dritë natyrore që ndriçon përmes dritareve të tavanit.

Me emrin “yll deti” nga mediat kineze për formën e pesë zonave të lidhura me një sallë kryesore, Daxing synon të zvogëlojë edhe rrugën për të ecur pasagjerët, marrë parasysh nga ankesat që kanë pasur. Autoriteti i aeroportit ka premtuar një distancë prej jo më shumë se 600 metra midis pikave të kontrollit të sigurisë dhe portës më të largët. Një shqetësim tjetër i pasagjerëve është edhe lokacioni i Daxing: në jug të Pekinit, një qytet i njohur për bllokime të trafikut. Aeroporti i ri është rreth 50 kilometra nga Sheshi Tiananmen në qendër të qytetit – dhe madje edhe më larg nga distriktet kryesore të biznesit në lindje dhe në veri.

Cilat kompani ajrore do të përdorë Daxing? Do të ishte një xhevahir për kurorën për Skyteam, një nga tre aleancat globale të linjave ajrore, anëtarë të bazuara në Kinë Jugore dhe Kinës Lindore duke u bërë ankoruese në Daxing.

Anëtarët e tjerë të Skyteam si Delta, Korean dhe Air France-KLM do të transferohen edhe në aeroportin e ri. Por Kina ka njoftuar se do të largohet nga Skyteam deri në fund të vitit 2019. Aeroporti më pas nënshkroi një marrëveshje me amerikanët, një anëtar i aleancës rivale Oneëorld, për bashkëpunim më të ngushtë. Gjithsesi, aeroporti që shpesh quhet “yll deti” tashmë po bën bujë në lajmet e aviacionit pak para hapjes së madhe./Scan

 

 

 

 

 

 

 

Bota ''ylli i detit'' Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit