Aktualitet29 Gusht 2018, 14:44

Nuk dihet çfarë na ndodh orët e ardhshme, asteroidi gjigand me super shpejtësi gati sa nuk prek Tokën

Shkruar nga Pamfleti
Nuk dihet çfarë na ndodh orët e ardhshme, asteroidi gjigand me

Një asteroid me madhësinë e Syrit të Londrës ka përshkruar rrugën në drejtim të Tokës, kur papritur sikur ka marrë një komandë ka ndërruar drejtim dhe kjo padyshim ka habitur jo pak NASA-n.

Asteroidi, potencialisht i rrezikshëm, që po “pluskonte” me shpejtësi të madhe drejt Tokës thuhet se ishte afruar shumë me planetin tonë, pastaj thjesht është kthyer pas.

I njohur si “2016 NH23”, asteroidi është vlerësuar të kishte një diametër rreth 500 m.

Pika e tij më e afërt me Tokën u shënua në orën 04:38 të mëngjesit. Në këtë pikë, për fatin tonë të mirë, ishte thjesht tre milion kilometra larg planetit tonë dhe po ecte me një shpejtësi tronditëse prej 20.000 milje për orë (mph).

Pavarësisht nga pika e kthesës, tre milion km larg, distanca dhe madhësia e asteroidit ishin të mjaftueshme për NASA-n që ta konsideronte atë një rrezik për ne dhe agjencia e selektoi atë direkt në listën e “asteroidit potencialisht të rrezikshëm”.

Nëse mendoni se ndonjë asteroid 4.650.000 km larg nga planeti ynë dhe me një diametër më të madh se 500 metra është regjistruar si ‘potencialisht i rrezikshëm’, kjo nuk na bën të ndihemi rehat dhe të sigurtë në orët e ardhshme.

Një mendim edhe më i frikshëm është se nëse asteroidi do të kishte goditur Tokën, potenciali i tij mjaftonte për të zhdukur një qytet të tërë, që përkthehet në miliona njerëz të vdekur.

Fjalët “afrim të ngushtë” dhe “kalim i së shkuarës”, për të mos përmendur “potencialisht i rrezikshëm” – nuk janë aspak fjalë për të na mbajtur në humor dhe të qetë për rrezikun që vjen nga shkëmbinjtë hapësinorë. Megjithatë NASA thotë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, shpresojmë të jetë vërtet kështu.

Lindley Johnson, një oficer i mbrojtjes planetare në Shtabin e NASA-s në Uashington, tha se asteroidi nuk paraqiste asnjë rrezik për ne në Tokë.

Ai i tha për Space.com:

Nuk ka absolutisht asgjë për t’u shqetësuar nga ky kalim i 2016 NF23.
Ky objekt është thjesht një asteroid potencialisht i rrezikshëm (PHA) sepse orbita e tij me kalimin e kohës e krahason atë brenda pesë milionë miljeve të orbitës së Tokës, por nuk ka asgjë të rrezikshme për Tokën.”
Nëse kjo nuk ju jep qetësinë që kërkonit, NASA gjithashtu deklaroi se ne jemi të sigurtë përballë goditjes së asteroideve përgjatë viteve të ardhshme.

Laboratoranti Jet Propulsion i Agjencisë Hapësinore (JPL) tha:

NASA nuk ka aktualisht një listë me asteroid ose kometa të afërta me Tokën ose të gatshme për ta goditur, kështu që probabiliteti i një përplasjeje të madhe është mjaft i vogël.
Në fakt, më mirë të themi, asnjë objekt i madh nuk ka gjasa të godasë Tokën në çdo kohë në disa qindra vitet e ardhshme.”

 

 

Uncategorized