Bota28 Prill 2022, 09:41

Nuk kanë fund çudirat nga Ukraina! Banorët hapin digat dhe përmbysin fshatin për të ndaluar trupat ruse

Shkruar nga Pamfleti
Nuk kanë fund çudirat nga Ukraina! Banorët hapin digat dhe

Ukraina hapi digën hidroelektrike për të bllokuar përparimin ushtarak rus në fshatin Demydiv.

Nuk kanë fund çuditë nga lufta në Ukrainë.

Banorët e Demydiv, një fshat në veri të Kievit,  praktikuan një taktikë të pazakontë për të parandaluar një sulm me tank rus në kryeqytet.

Rreth Demydivit, banorët janë përballur me pasojat e një përmbytjeje të rëndë, e cila në rrethana të zakonshme do të ishte një fatkeqësi tjetër për një popull të sulmuar nga Rusia.

Këtë herë, megjithatë, ishte një fitore taktike. Ukrainasit e përmbytën fshatin qëllimisht, duke krijuar një moçal që pengoi një sulm me tank rus në Kiev dhe i bleu ushtrisë kohë të çmuar për të përgatitur mbrojtjen.

Banorët e Demydiv paguan çmimin në lumenjtë e ujërave të përmbytura që përfshiu shumë prej shtëpive të tyre. Dhe ata nuk mund të ishin më të kënaqur.

“Të gjithë e kuptojnë dhe askush nuk pendohet për asnjë moment,” tha Antonina Kostuchenko, një pensioniste. “Ne e shpëtuam Kievin!” tha ajo me krenari.

Ajo që ndodhi në Demydiv nuk ishte e çuditshme. Që nga ditët e para të luftës, Ukraina ka qenë e shpejtë dhe efektive në bërjen e kërdi në territorin e saj, shpesh duke shkatërruar infrastrukturën, si një mënyrë për të shkatërruar një ushtri ruse me numër dhe armatim superior.

Demydiv u përmbyt kur trupat hapën një digë aty pranë dhe uji vërshoi në fshat. Diku tjetër në Ukrainë, ushtria ka hedhur në erë ura, ka bombarduar rrugë dhe ka çaktivizuar linjat hekurudhore dhe aeroportet. Qëllimi ka qenë të ngadalësojë përparimet ruse, të kanalizojë trupat armike në kurthe dhe të detyrojë kolonat e tankeve në një terren më pak të favorshëm.

Deri më tani, më shumë se 300 ura janë shkatërruar në të gjithë Ukrainën, tha ministri i infrastrukturës së vendit, Oleksandr Kubrakov. Kur rusët u përpoqën të merrnin një aeroport kyç jashtë Kievit në ditën e parë të pushtimit, forcat ukrainase bombarduan pistën, duke i lënë ata të mbushur me kratere dhe të paaftë për të marrë aeroplanë të forcave speciale ruse.

Politika e tokës së djegur luajti një rol të rëndësishëm në suksesin e Ukrainës në mbajtjen e forcave ruse në veri dhe pengimin e tyre nga kapja e Kievit, thanë ekspertët ushtarakë./ New York Times

Bota # Demydiv #Ukrainë