Bota28 Shkurt 2022, 14:56

Nuk kanë të ndalur goditjet për Rusinë, SHBA i bllokon Putinit arkën rezervë prej 630 miliardë dollarësh

Shkruar nga Pamfleti
Nuk kanë të ndalur goditjet për Rusinë, SHBA i bllokon

SHBA ndërmori veprime të menjëhershme të hënën për të ndaluar transaksionet me bankën qendrore ruse në dollarë amerikanë dhe për të bllokuar plotësisht fondin e investimeve direkte ruse, thanë zyrtarë të lartë të administratës. Kjo masësynon bllokimin e disa prej mjetet më të fuqishme të Rusisë për të zbutur efektin e sanksioneve që Perëndimi i ka vendosur.

Hapat kanë për qëllim të parandalojnë Rusinë nga aksesi në një “fond të ditëve me shi” që zyrtarët thanë se Moska priste të mbështetej gjatë pushtimit të Ukrainës. Në vend që të përdorë rezervat për të zbutur rublën në rënie, Rusia nuk do të jetë më në gjendje të përdorë fondet që mban në dollarë amerikanë.

Sanksionet e reja gjithëpërfshirëse, të marra me Gjermaninë, Francën, Britaninë e Madhe, Italinë, Kanadanë, Bashkimin Evropian dhe të tjerë, vijnë pasi ekonomia e Rusisë është tashmë në rënie të lirë.

“Asnjë vend nuk është prove për sanksionet,” tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë. “Arka e luftës e Putinit prej 630 miliardë dollarësh në rezerva ka rëndësi vetëm nëse mund ta përdorë për të mbrojtur monedhën e tij, veçanërisht duke i shitur ato rezerva në këmbim të blerjes së rublës.”

“Pas veprimeve të sotme, kjo nuk do të jetë më e mundur, dhe fortesa e Rusisë do të ekspozohet si një mit.”

Në një telefonatë me gazetarët të hënën në mëngjes, një zyrtar i lartë i administratës tha se masa ishte “kulmi i planifikimit dhe përgatitjes së qeverivë tona në kanalet teknike, diplomatike dhe politike, duke përfshirë në nivelet më të larta”.

“Ne ishim gati dhe kjo është ajo që na lejoi të vepronim brenda ditëve, jo javëve apo muajve nga përshkallëzimi i Putinit”, tha zyrtari.

“Strategjia jonë, për ta thënë thjesht, është të sigurohemi që ekonomia ruse të shkojë prapa për sa kohë që Presidenti Putin vendos të vazhdojë me pushtimin e tij në Ukrainë”, tha një zyrtar i dytë i lartë i administratës.

Në një përpjekje për të zbutur ndikimin e sanksioneve mbi konsumatorët e energjisë amerikane dhe evropiane, Departamenti i Thesarit do të përjashtojë shumicën e transaksioneve të lidhura me energjinë nga sanksionet./CNN

 

Bota #Putin #SHBA #Lufta në Ukrainë