Aktualitet28 Maj 2022, 21:03

Operacioni për shpëtimin e nënkomisarit, ambasada e SHBA zbardh detajet; si hyri në lojë helikopteri  “Black Hawk” i KFOR

Shkruar nga Pamfleti
Operacioni për shpëtimin e nënkomisarit, ambasada e SHBA zbardh

Ambasada Amerikane ka reaguar mbi operacionin që ndodhi sot në Dukagjin, për shpëtimin e efektivëve të policisë.

Një nënkomisar dhe kolegët e tij kishin shkuar për të kontrolluar nëse kishte parcela me kanabis dhe nënkomisari ra në humnere. U desh ndërhyrja e një helikopteri të KFOR për shpëtimin e tij. Ambasada e SHBA ka reaguar pak minuta më parë duke dhënë detaje.

“Sot (28 maj 2022), pas një kërkese për ndihmë nga autoritetet shqiptare për evakuimin mjekësor të dy policëve shqiptarë, të cilët pësuan një aksident të rëndë në një rajon malor në veri të Shqipërisë, Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO dërgoi në vendin e aksidentit një helikopter Black Hawk nga Trupa e Aviacionit Lindor të Komandës Rajonale të KFOR-it. Ekuipazhi mjekësor i evakuimit, me ndihmën performancës së lartë të helikopterit Black Hawk në shpëtimin me ngritje, nxori në mënyrë të sigurt dy oficerët e plagosur të policisë dhe më pas u dha ndihmë mjekësore. Pas stabilizimit, personeli i plagosur është transportuar në spitalin e Tiranës për ndihmë të mëtejshme mjekësore”, tha ambasada.

Aktualitet #Dukagjin KFOR operacion