Showbiz15 Janar 2019, 11:42

Pamje mahnitëse dhe njerëz punëtorë, fotot e rralla të shekullit 19 në Kinë

Shkruar nga Pamfleti

Pamje mahnitëse dhe njerëz punëtorë, fotot e rralla të shekullit 19 në Kinë

Para shpikjes së fotografisë, njerëzit kishin mundësitë të vizitonin vende dhe personazhe të ndryshme nëpërmjet pikturës. Një nga vendet më mahnitëse të shekullit 19 ka qenë Kina e cila shquhej për bukuri dhe për njerëz punëtorë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Në vitet 1850 disa fotografë perëndimorë u përpoqën të kapnin disa nga peisazhet, qytet dhe njerëzit, duke e prezantuar kështu Kinën para një publiku shumë të gjerë. Mes fotografive më të famshme të atij viti ishin shfrytëzimet anglo-franceze në Luftën e Dytë të Opiumit.

Më poshtë po iu sjellim disa nga fotografitë më të rralla të shekullit 19 në Kinë të cilar janë të publikuara së fundmi nga CNN.

Kuriozitete Foto Kinë