Bota30 Prill 2019, 21:39

Pamje të tmerrshme nga grushti i shtetit në Venezuelë, autoblindat e ushtrisë shtypin protestuesit (Video)

Shkruar nga Pamfleti
Pamje të tmerrshme nga grushti i shtetit në Venezuelë,

Pamje të tmerrshme nga grushti i shtetit në Venezuelë, autoblindat e ushtrisë shtypin protestuesit (Video)

Venezuela vijon të jetë në një valë protestash ku mijëra qytetarë kanë dalë rrugëve duke kërkuar largimin nga detyra të Maduros. Ndërkohë pamje tronditëse vijnë nga ky shtet ku shihen ‘besnikët’ e Maduros me makina luftarake autoblinda të cilët marrin para protestuesit.

Në video e publikuara nga mediat e huaja shihet qartë një moment tragjik ku autoblinda zë poshtë disa protestues, ku njëri prej tyre lëndohet rëndë.

Nga ana tjetër presidenti venezuelian Juan Guido  i bëri thirrje sot ushtrisë që të dilte në mbështetje të tij dhe të rrëzonin pushtetin e Maduros. Guido gëzon mbështetjen e shumë vendeve të tjera përfshirë këtu edhe SHBA-të.

Bota Grusht Shteti Venezuelë