Bota12 Mars 2022, 20:45

Paralajmërimi i Harris: Pushtimi i Ukrainës, kërcënim për demokracinë kudo në Evropë

Shkruar nga Pamfleti
Paralajmërimi i Harris: Pushtimi i Ukrainës, kërcënim

FILE PHOTO: U.S. Vice President Kamala Harris speaks from her offices in the Eisenhower Executive Office Building on the White House campus in Washington, U.S. May 13, 2021. REUTERS/Jonathan Ernst

Zëvendëspresidentja e SHBA-ve Kamala Harris theksoi unitetin mes SHBA-së dhe aleatëve të saj në NATO dhe evropianë dhe paralajmëroi se pushtimi i paprovokuar i Ukrainës nga Rusia përbën një kërcënim për të gjitha demokracitë.

“Pushtimi i Rusisë kërcënon jo vetëm demokracinë e Ukrainës, por kërcënon demokracinë dhe sigurinë në mbarë Evropën”, tha Harris në takimin dimëror të Komitetit Kombëtar Demokratik të shtunën në Uashington.

“Oqeani që na ndan nuk do të na lërë të paprekur nga ky agresion”, tha ajo.

Harris, duke folur për udhëtimin e saj të fundit në Poloni dhe Rumani, theksoi se “forca më e madhe” e aleancës është uniteti i saj.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me vendosmëri me popullin ukrainas në mbrojtje të aleancës së NATO-s,” tha Harris ndërsa duartrokitej nga turma.

Harris gjithashtu u tregoi të pranishmëve për takimin me një student maroken i cili kishte ikur nga Ukraina dhe gjendjen e rëndë të miliona refugjatëve që po ikin nga sulmi rus.

Bota #pushtimi i Ukraines Kamala Harris