Bota13 Prill 2022, 10:41

Paralajmërimi i SHBA-së për përdorimin e armëve kimike në Ukrainë, reagon Moska

Shkruar nga Pamfleti
Paralajmërimi i SHBA-së për përdorimin e armëve kimike

Ned Price, zyrtari i SHBA duke folur për shqetësimet se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë

Ambasada ruse në SHBA ka kritikuar ato që i quan “deklarata provokuese” nga zyrtari i qeverisë amerikane Ned Price, i cili paralajmëroi se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë.

“Ne jemi të shqetësuar, siç e kemi thënë më parë, se Rusia mund të kërkojë të përdorë armë kimike. Rusia ka një histori të mirë. Rusia i ka përdorur këta agjentë për njerëzit e saj”, tha Price gjatë një konference për shtyp ditën e djeshme.

Ambasada ruse i quan këto komente “boshe” dhe “të pa mbështetura nga prova”. Ajo gjithashtu kritikon referencat për dështimet ushtarake dhe strategjike të pushtimit rus.

Ambasada thotë se forcat e armatosura të Rusisë kanë “kryer me sukses detyrat e vendosura para tyre” në Ukrainë.

SHBA dhe Britania e Madhe thanë dje se po shqyrtojnë raportet për përdorimin e armëve kimike nga forcat ruse që sulmojnë portin ukrainas të Mariupolit.

Bota #Rusi #Ukrainë #SHBA