Bota23 Korrik 2022, 10:14

Pas marrëveshjes për zhbllokimin e grurit, NATO shqyrton mundësinë e dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Pas marrëveshjes për zhbllokimin e grurit, NATO shqyrton

Pas marrëveshjes se grurit të firmosur ditën e djeshme mes përfaqësuesve Moskës dhe Kievit, NATO ka nisur të shqyrtojë mundësinë e furnizimit të Ukrainës me trupa ushtarakë. Lajmin e ka bërë të ditur Washington Post, sipas të cilit aleanca e atlantikut po mendon të bëjë edhe trajnimin e pilotëve të Kievit.

Iniciativa ka ardhur ndërkohë që ofensiva ruse vazhdon luftën në terrenin ukrainas, ndërsa së fundi bëhet e ditur se është sulmuar Mykolaiv dhe Sloviansk.

Rusia dhe Ukraina kanë nënshkruar një marrëveshje në Stamboll të premten për të zhbllokuar më shumë se 20 milionë ton metrikë të drithërave të ngecur në portet e bllokuara të Detit të Zi në Ukrainë, një marrëveshje që synon uljen e çmimeve në rritje të drithërave dhe zbutjen e krizës globale të urisë në rritje.

Marrëveshja vjen pas muajsh bisedimesh dhe u ndërmjetësua me ndihmën e Kombeve të Bashkuara dhe Turqisë. Marrëveshja ofron një metodë për eksportimin e grurit ukrainas jashtë vendit dhe vjen pasi Kombet e Bashkuar i dhanë Rusisë garanci se ajo mund të eksportojë drithërat dhe plehrat e saj.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar një ndihmë ushtarake prej 270 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë katër sisteme të tjera raketash Artilerie me Lëvizshmëri të Lartë (HIMARS), duke e çuar numrin e tyre të dërguara në Ukrainë në 20.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, njoftoi ndihmën më 22 korrik dhe tha se Rusia “ka nisur sulme vdekjeprurëse në të gjithë vendin, duke goditur qendrat tregtare, ndërtesat e banimit, duke vrarë civilë të pafajshëm ukrainas”.

Ai tha se përballë këtyre “mizorive”, presidenti i SHBA-së, Joe Biden “e ka bërë të qartë se ne do të vazhdojmë të mbështesim qeverinë e Ukrainës dhe popullin e saj për aq kohë sa të duhet”.

Ukraina ka thënë se HIMARS-et e dërguara deri më tani kanë bërë një ndryshim të madh për trupat ukrainase në kundërshtimin e forcave ruse. Sistemet mund të godasin me saktësi objektivat deri në 80 kilometra larg.

Bota #NATO ne Ukraine NATO Trupa ushtarake