Sport16 Janar 2023, 17:18

Pas shitjes së Mykhaylo Mudryk te Chelsea, Shakhtar Donetsk i premton 20 milionë paund ushtrisë ukrainase

Shkruar nga Pamfleti
Pas shitjes së Mykhaylo Mudryk te Chelsea, Shakhtar Donetsk i premton 20

Klubi i futbollit ukrainas, FC Shakhtar Donetsk ka premtuar 20 milionë paund për të ndihmuar ushtarët ukrainas.

Presidenti i klubit, Rinat Akhmetov, pas shitjes së, Mykhaylo Mudryk te Chelsea për 88.5 milionë paund, ka premtuar më shumë se 20 milionë paund do të shkojnë për të ndihmuar Ukrainën.

Akhmetov hodhi idenë e organizimit të një ndeshje miqësore mes skuadrës së tij dhe Chelseas, në Donbas Arena në Donetsk, qytet i cili aktualisht është i pushtuar nga forcat ruse.

Kam ndjenja të përziera sot. Nga njëra anë, jam i lumtur për Mykhaylo dhe krenar për të. Ky djalë po udhëheq me shembull, duke treguar se talenti dhe puna e palodhur mund ta bëjnë të pamundurën të mundur. Unë jam absolutisht i bindur se e gjithë Evropa do të vlerësojë lojën e shkëlqyer dhe të shkëlqyer të Mykhaylo. Fatkeqësisht, tani është e pamundur, pasi Ukraina po lufton luftën e tmerrshme dhe të padrejtë që na ka bërë Federata Ruse. Por unë kam besim se do të fitojmë. Dhe do të luajmë një miqësore kundër Chelseat në Donbas Arena në Donetsk ukrainas,” tha ai.

Sport #20 milionë #Donetsk Ukrainë.