Politike19 Gusht 2022, 11:25

‘Pasaportat e florinjta’ nga qeveria, ish-ministri: Rama po e paraqet Shqipërinë si shtet zuzar

Shkruar nga Pamfleti
‘Pasaportat e florinjta’ nga qeveria, ish-ministri: Rama po e

Ish-ministri dhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo ka reaguar për dhënien e pasaportave me koncension tek të huajit e pasur nga qeveria shqiptare.

Sipas Pollos, Rama “jo vetëm po e paraqet Republikën si shtet zuzar që shkel marrëveshjet, por po çon drejt anulimit të liberalizimin e vizave”.

Në një reagim të bërë në Twitter, demokrati shprehet se “lëshimi i pasaportave nga një firmë private do të thotë se shtetas shqiptarë mund të bëhet edhe derri e dosa nga çdo vend  i botës, edhe nga shtete jo miqësore me ne dhe me BE”.

Reagimi i plotë:

Me “pasaportat e florinjta” Edi Rama jo vetëm po e paraqet Republikën si shtet zuzar që shkel marrëveshjet. Ai po çon drejt anullimit arritjen e madhe të qeverisë së PD në v. 2010: liberalizimin e vizave pra udhëtimin lirisht në Europë. Po ashtu lëshimi i pashaportave nga një firmë private do të thotë se shtetas shqiptarë mund të bëhet edhe derri e dosa nga çdo vend  i botës; edhe nga shtete jo miqësore me ne dhe me BE. Mjafton që të paguajnë e të lyejnë rrotën.  (kjo ka ndodhur pak vite më parë edhe në dy-tre shtete të BE të cilët e anulluan me urgjencë mbasi u plasën skandale korrupsioni). Rrezik sigurie e dëm reputacioni!

Politike #‘Pasaportat e florinjta’ nga qeveria Genc Pollo