Bota21 Korrik 2022, 23:11

Përçahet BE, Spanja del kundër propozimit për uljen e konsumit të gazit

Shkruar nga Pamfleti

Propozim i BE-së për të shkurtuar përdorimin e gazit përpara dimrit në përgatitje për kufizimet e furnizimit nga Moska është kundërshtuar nga Spanja.

Mungesat e energjisë ka sjellë një ndikim të madh Brenda Bashkimit Evropian, çështja madje po shkakton ndarje.

Komisioni Evropian zbuloi të mërkurën një master plan që mund t’i shihte vendet anëtare të shkurtojnë përdorimin e tyre të gazit me 15 për qind nga gushti në mars, krahasuar me konsumin mesatar të tyre në të njëjtën periudhë gjatë 2016-2021.

 Por Spanja tha troç se nuk kishte ndërmend ta ndiqte. Ministrja spanjolle e Energjisë Teresa Ribera tha të enjten se qeveria nuk do të urdhërojë konsumatorët të kufizojnë përdorimin e tyre të gazit.

Ne nuk mund të supozojmë një sakrificë jo proporcionalë për të cilën nuk na është kërkuar as një mendim paraprak. Ata na kanë dhënë një menu të caktuar pa na pyetur për kufizimet tona ushqimore”, tha ajo

Çfarëdo që të ndodhë, ajo tha: “Familjet spanjolle nuk do të vuajnë nga ndërprerjet e gazit apo të energjisë elektrike në shtëpitë e tyre”.

Rregullorja e Brukselit ka nevojë për miratim nga një shumicë e përforcuar e anëtarëve të BE-së dhe diplomatët e vendit do ta diskutojnë atë të martën me qëllim që ta miratojnë  në një takim urgjent të ministrave të tyre të energjisë më 26 korrik.

Duke theksuar rolin “themeltar” që kombi mesdhetar mund të luajë si “porta” për më shumë se 30 përqind të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në Evropë, me infrastrukturat e përgatitura për të mbështetur “fqinjët e tij”, zonja Ribera tha se vendi do të jetë më shumë “. e dobishme” nëse mund t’u sigurojë të tjerëve energji.

Spanja është një vend i përkushtuar ndaj solidaritetit, por ne duhet të shohim se cila është mënyra më e mirë për të ofruar solidaritet, e cila ndoshta është më e lidhur me aftësinë për të përdorur infrastrukturat tona për të mbështetur shtetet anëtare që vareshin nga gazi që mbërrinte me tubacion“. .

Në një vërejtje jashtëzakonisht të ashpër drejtuar anëtarëve të BE-së, ajo shtoi: “Ndryshe nga vendet e tjera, spanjollët nuk kanë jetuar përtej mundësive tona nga pikëpamja energjetike. Ne nuk do të lejojmë propozime që kërkojnë më shumë nga ne sesa nga vendet e tjera”

Zonja Ribera theksoi se Spanja do të shkojë në samitin e ministrave të energjisë javën e ardhshme për të “mbrojtur interesat e të gjithë spanjollëve me një propozim mbështetës, efektiv, efikas dhe të koordinuar”.


smile

Bota BE gazi Spanja