Bota10 Tetor 2022, 13:42

Perëndimi reagon ndaj “barbarizmit” rus, Macron: Shqetësuese! Scholz: Takim urgjent të G7

Shkruar nga Pamfleti
Perëndimi reagon ndaj “barbarizmit” rus, Macron:

Që në momentin që ushtria ruse filloi të godasë qytetet rreth Ukrainës, ka pasur reagime të shumta nga e gjithë Evropa. Liderët e vendeve kryesore të Perëndimit kanë dënuar luftën e përgjakshme që po zhvillon Putin në Ukrainë.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar një telefonatë urgjente me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky. Macron ripohoi mbështetjen e tij për Ukrainën dhe shprehu “shqetësim ekstrem” për raportet e viktimave civile, tha Pallati Elysée në një deklaratë.

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz , ka folur gjithashtu me Zelenskyn, duke e siguruar atë për mbështetjen e Berlinit dhe nga shtetet e tjera të G7, ka konfirmuar një zëdhënës i qeverisë gjermane.

Ministri i Jashtëm i Polonisë Zbignieë Rau i quajti sulmet me raketa “një akt barbarizmi dhe një krim lufte”, duke shtuar: “Rusia nuk mund ta fitojë këtë luftë. Ne qëndrojmë me ju Ukrainë!”

Ministri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly u bëri jehonë këtyre mendimeve, duke deklaruar se sulmet ruse ndaj liderëve civilë ishin “të papranueshme” dhe një “demonstrim dobësie nga Presidenti Vladimir Putin, jo forcë”.

Ministri i Jashtëm i Moldavisë , i cili ndan një kufi me Ukrainën perëndimore dhe ka zonën e vet të tokës të aneksuar nga Rusia (Transnistria), ka thënë se disa raketa lundrimi ruse që synonin Ukrainën kishin kaluar hapësirën e saj ajrore.

Moldavia thirri të dërguarin e Moskës në vend për të kërkuar një shpjegim për shkeljen, konfirmoi Nicu Popesku.

Bota Perëndimi Rusia