Bota10 Tetor 2022, 11:47

Përshkallëzimi i luftës, Lukashenko: Bjellorusia dhe Rusia do të vendosin task forcë të përbashkët për sigurinë!

Shkruar nga Pamfleti
Përshkallëzimi i luftës, Lukashenko: Bjellorusia dhe Rusia do

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko ka deklaruar se Bjellorusia dhe Rusia do të vendosin një grup të përbashkët ushtarak në kufijtë perëndimorë të vendit në përgjigje të asaj që ai e quajti një përshkallëzim të tensioneve, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Belta, shkruan “The Guardian”.

Lukashenko tha se të dy vendet do të vendosin pranë kufijve një grup të përbashkët ushtarak rajonal dhe se kishin filluar të vendosnin trupat dy ditë më parë, me sa duket pas shpërthimit në urën ruse të Krimesë.

Lukashenko kujtoi se ai pati një takim kokë më kokë me presidentin rus Vladimir Putin pas samitit informal të CIS në Shën Petersburg. “Duke pasur parasysh përkeqësimin e situatës në kufijtë perëndimorë të shtetit të Bashkimit, ne ramë dakord të vendosim një grup rajonal të forcave të Federatës Ruse dhe Republikës së Bjellorusisë. Kjo është në përputhje me dokumentet tona. Ai thotë se nëse niveli i kërcënimit arrin në nivel siç është tani, ne fillojmë të përdorim grupin e forcave të Shtetit Union. Baza e këtij grupi është ushtria, Forcat e Armatosura të Republikës së Bjellorusisë. Më duhet t’ju informoj se formimi i Ky grup ka filluar. Mendoj se ka dy ditë që po vazhdon. Unë dhashë urdhër që të fillojë formimi i këtij grupi”, tha lideri bjellorus.

Lukashenko gjithashtu vuri në dukje se Rusia nuk mund të merret me një konflikt tjetër tani. “Gjëja e fundit që u nevojitet është një tjetër konflikt. Ju e dini se ata kanë mjaft probleme. Prandaj, nuk duhet të presim një numër të madh të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse. Por do të jetë më shumë se një mijë njerëz,” tha ai.

“Ju lutemi, bëhuni gati për t’i pritur këta njerëz së shpejti dhe për t’i akomoduar aty ku është e nevojshme, sipas planit tonë. Pa kaluar lart, duke i mbajtur gjërat të qeta,” udhëzoi Aleksandër Lukashenko ministrin e mbrojtjes.

Bota Lukashenko Putin