Aktualitet22 Prill 2018, 18:21

Përzierja me uthull molle, kura e duhur për eliminimin e gurëve që formohen në veshka

Shkruar nga Pamfleti
Përzierja me uthull molle, kura e duhur për eliminimin e gurëve

Përzierja me uthull molle, kura e duhur për eliminimin e gurëve që formohen në veshka

Problemet me gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e gurëve është më e zakonshme tek meshkujt midis moshës 30 dhe 40 vjeç.

Shqetësimi që sjellin gurët në veshka është një situatë e dhimbshme që mund të zgjasë me javë të tëra.

Gurët formohen kur nivelet e larta të kalciumit, natriumit, acidit urik, ose substanca të tjera që formojnë kristale, krijohen deri në nivele që trupi nuk mund t’i eliminojë siç duhet.

Këto substanca mblidhen dhe lidhen kimikisht me njëri-tjetrin duke formuar një gur brenda organit.

Ajo që duhet të dini është që prirja e organizmit për të formuar gurë në veshka është e trashëguar, edhe nëse nuk vuani sot, duhet të përgatiteni për të parandaluar shfaqjen e gurëve.

Nëse jeni 1 nga 10 për qind e personave të pafat që kanë përjetuar gurë në veshka, ose nëse dikush në familjen tuaj i ka vuajtur ato në të kaluarën, duhet të njihni mënyrat më të mira natyrale për të parandaluar, lehtësuar dhe eliminuar shqetësimet para se të bëhen një problem i madh.

Duhet shumë hidratim, është gjithmonë një ide e mirë për të pirë shumë ujë.

Nëse keni gurë në veshka ose nëse mendoni se mund të jeni i ndjeshëm ndaj tyre, është absolutisht e rëndësishme të pini lëngjet e duhura në mënyrë që të eliminojnë kripërat minerale që shkaktojnë gurët.

Nëse nuk keni kohë ose durim për të matur dhe ndjekur marrjen tuaj të përditshme të ujit, thjesht mos harroni këtë rregull të përgjithshëm: Sa më e errët urina juaj është, aq më shumë ujë ju nevojitet.

Një kurë shumë e mirë për parandalimin dhe eliminimin e gurëve që formohen në veshka është përdorimi i uthullës së mollës.

Uthulla e mollës është një ilaç efektiv për një listë të gjatë të sëmundjeve, duke përfshirë gurët në veshka falë studimeve të gjata dhe të hollësishme. Jo vetëm që kjo uthull do të ndihmojë thërrmimin dhe eliminimin e gurëve. Por konsumi i rregullt i rreth 2 lugëve gjelle në ditë do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së gurëve në të ardhmen.

Duhet të pini një përzierje me uthull molle esëll në mëngjes dhe përsëri rreth mesditës dhe darkës.

Kështu do të merrni, përfitimet shëndetësore të këtij ilaçi të pabesueshëm natyror dhe do të hiqni qafe gurët e veshkave në të njëjtën kohë.

Thjesht përzieni 2 lugë gjelle me uthull molle me një ëmbëlsues të natyror si mjalti në një gotë me rreth 150 ml ujë. Duhet ta konsumoni tri herë në ditë sidomos përgjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit.

Shendeti kura e duhur për eliminimin e gurëve që formohen në veshka Përzierja me uthull molle