Bota22 Shtator 2022, 17:59

Pjesëmarrës në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë distancohen nga njëri-tjetri

Shkruar nga Pamfleti
Pjesëmarrës në takimin e Asamblesë së Përgjithshme

Në qytetin e Nju Jorkut, ku liderët po marrin pjesë aktualisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë po qëndrojnë larg njëri-tjetrit.

Dmytro Kuleba, nga Ukraina, tha se kishte në plan të “mbante një distancë të sigurt dhe sociale” nga Sergei Lavrov i Rusisë, raporton BBC.

Lavrov do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Asamble, i cili deri më tani ka paraqitur fjalime të ndryshme të profilit të lartë që dënojnë luftën në Ukrainë, këtë pasdite.

Dje, në fjalimin e tij, presidenti amerikan Joe Biden akuzoi Rusinë se dëshiron t’i heqë Ukrainës të drejtën e saj për të ekzistuar si shtet, si popull.

Bota asambleja e pergjithshme e okb-se Rusi Ukrainë.