Bota19 Prill 2022, 19:53

“Po strehohen rusët”, milioneri ukrainas kërkesë të pazakontë ushtrisë: Bombardoni rezidencën time luksoze

Shkruar nga Pamfleti

Një milioner ukrainas i ka bërë një kërkesë të çuditshme ushtrisë. Andrey Stavnitser, CEO i “TransInvestService”, teksa ka parë nga kamerat se rezidenca e tij e sapondërtuar ishte pushtuar nga rusët dhe po përdorej si qendër për gjuajtjen me raketa në drejtim të Kievit, i ka kërkuar ushtrisë së Ukrainës që të bombardojnë rezidencën e tij.

Ai thekson se rusët kishin shkatërruar të gjitha kamerat brenda shtëpisë, por pavarësisht kësaj ai ka arritur të shoh se çfarë po ndodh përmes një web-kamer të vogël.

Stavnitser, tha se ai iu afrua forcave të armatosura të Ukrainës, u kaloi atyre koordinatat e rezidencës së tij dhe u kërkoi atyre ta bombardonin atë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

“Ata shkatërruan shumicën e kamerave brenda shtëpisë, por kishte një web-kamerë të vogël amatore. Ishte një lloj vendimi i qartë për mua. Ndihem i neveritur kur shoh kurthin e pushtuesve në të gjithë shtëpinë time”, tha ai për “Good Morning Britain” të ITV të hënën.

Stavnitser shpjegoi se kur ai u largua nga Ukraina në Lublin të Polonisë, disa anëtarë të ekipit të tij të sigurisë kishin qëndruar prapa në rezidencën e tij.

Kur pushtuesit rusë pushtuan rajonin e Kievit, ata hynë në shtëpinë e Stavnitser dhe morën peng stafin e tij. Biznesmeni i tha “Good Morning Britain” se punonjësit e tij u zhveshën, u morën në pyetje dhe iu morën telefonat, përpara se të dërgoheshin në pyll.

“Trupat ruse po kërkonin për mesazhe naziste, ose çfarëdo tjetër, të cilën ata, padyshim, nuk mund ta gjenin.

Pashë se ata në thelb po plaçkitnin shtëpi të tjera dhe sillnin sende nga shtëpitë e tjera në shtëpinë time, dhe prej andej ngarkonin kamionë me televizorë dhe … iPad, kompjuterë, sende personale të njerëzve të tjerë. U ndjeva i neveritur. U ndjeva pis, duke parë disa djem që po ecnin brenda shtëpisë sime”, tha ai.

Milioneri ukrainas ka bërë edhe një bilanc të situatës aktuale. Ai tha se janë 12 automjete ushtarake të parkuara në tokën e tij, duke përfshirë sistemet e raketave BM-21 Grad dhe Tornado. Pasi ushtria ukrainase bombardoi rezidencën e biznesmenit të përfunduar së fundmi me kërkesën e tij, ai ndau një foto në faqen e tij në Facebook që supozohet se tregonte automjete ushtarake ruse të dëmtuara.

“Kjo pajisje ka një rreze veprimi për 40 kilometra (25 milje), kështu që ata në thelb po fillonin të qëllonin Kievin nga shtëpia ime. Dua të bëj gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Ukrainën të fitojë, sepse mendoj se ne po mbrojmë sigurinë e Evropës dhe është e rëndësishme për ne që t’i dëbojmë ata bastardë nga toka jonë. Është vetëm pak që mund të bëja”, tha ai.

Bota #Milioneri ukrainas Ruset Shtëpia