Aktualitet 3 Qershor 2018, 11:20

Policia reagon pas deklaratës së Gjovalin Lokës për kultivimin e kanabisit, finalizon operacion ”Krasta 2”. Arre

Shkruar nga Pamfleti
Policia reagon pas deklaratës së Gjovalin Lokës për

Policia reagon pas deklaratës së Gjovalin Lokës për kultivimin e kanabisit, finalizon operacion ''Krasta 2''. Arrestohen 3 persona (Emrat)

Gjovalin Loka, Shefi i Sigurisë për Policinë e Shtetit një ditë më pare në një dalje për mediat deklaroi se do të ketë arrestime për kultivimin e kanabisit. Por pas deklaratës së tij sot është finalizuar operacioni i policisë së Fushë-Krujës.  

Njoftimi i plotë i Policisë

Pas një hetimi proaktiv disa mujor, në vijim të operacionit “Krasta 2” specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Krujë asgjesuan 2,080 bimë Cannabis Sativa.

Operacion i përbashkët midis Komisariatit të Policisë Krujë, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, Forcave Operacionale dhe FLO të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

kanabisi

Ekzekutohen 3 urdhra ndalimi dhe procedohet në gjendje të lirë 1 shtetas

Është bërë ndalimi i shtetasve:

 

Gjithashtu filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin:

 

Shtetasit e mësipërm, dyshohet se në bashkëpunim me njëri- tjetrin dhe me persona të tjerë (për të cilët vazhdon hetimi), në vendin e quajtur Krastë kanë kultivuar në disa ambjente të hapura në brendësi të pyllit

2,080 bimë narkotike Cannabis Sativa, të cilat u asgjesuan me anë të djegies.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” në bashkëpunim në ngarkim të shtetasve F.Zalla, M.Zalla dhe A.Babasi parashikuar në nenin 284/ 3, 25 të Kodit Penal; “Moskallëzimi i krimit” në ngarkim të shtetasit G.Sh., parashikuar në nenin 300 të Kodit Penal.

_______

Specialistët për Krimet në Komisariatin e Krujë, n bashkëpunim me efektivet e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, FLO të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, në bazë të informacioneve të siguruara nga strukturat policore dhe në zbatim të Plan Veprimit për kontrollin e territorit për kultivim të bimëve narkotike, në Njësinë Administrative Nikel, në ambjent të pyllëzuar gjetën dhe asgjesuan 675 bimë Cannabis Sativa.

Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike” parashikuar në nenin 284/3 të Kodit Penal.

Aktualitet Gjovalin Loka shefi i sigurisë në policinë e shtetit