Bota12 Shkurt 2022, 16:50

Prag lufte/ Macron rreth 2 orë bisedë telefonike me Putin

Shkruar nga Pamfleti
Prag lufte/ Macron rreth 2 orë bisedë telefonike me Putin

Prag lufte/ Macron rreth 2 orë bisedë telefonike me Putin

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka diskutuar lidhur me krizën në Ukrainë me presidentin rus Vladimir Putin përmes një bisede telefonike.

Bisedë e cila ka zgjatur për rreth 2 orë.

AFP shkruan se sipas informacioneve nga administrata e presidentit francez, “biseda u fokusua në perspektivat për uljen e tensioneve në krizën rreth Ukrainës”.

Ndonëse ende nuk janë dhënë detaje të plota rreth kësaj bisede, tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës vijojnë të përshkallëzon.

Elysee pritet të japë informacion më vonë në lidhje me bisedën Macron-Putin, i cili u takua për më shumë se 5 orë të hënën në Kremlin me presidentin rus.

Emanuel Macron më pas udhëtoi për në Kiev të martën për bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, dhe më pas në Berlin.

Bota emmanuel Macron prag lufte Vladimir Putin