Aktualitet31 Maj 2018, 11:58

Pretendojmë negociata, por deputeti gjerman “del me duart kokës” nga Kuvendi i Shqipërisë

Shkruar nga Pamfleti
Pretendojmë negociata, por deputeti gjerman “del me duart

Pretendojmë negociata, por deputeti gjerman “del me duart kokës” nga Kuvendi i Shqipërisë

Në Kuvendin e Shqipërisë ka qenë sot i pranishëm një deputet i Bundestagut gjerman, pjesë e koalicionit qeverisës në Gjermani. Porn ë zllamahinë ku ësjtë katandisur Kuvendi ynë më mirë të mos e kishte parë hiç me sy.  Seanca u bllokua si zakonisht nga opozita që nuk lëvizte nga foltorja. Por edhe pse në këtë situatë, Gramoz Ruçi arriti të miratonte rendin e ditës.

“Një mik tjetër i bundestagut gjerman, kësaj radhe i Partisë Social Demokrate Gjermane, anëtar i komitetit për çështjet e Bashkimit Evropian në budestag është sot në parlamentin e Shqipërisë dhe më pas për takime me zyrtarë të lartë të qeverisë shqiptare.

 Dua ta them me zë të lartë që Partia Social Demokrate gjermane, pjesë e koalicionit qeverisës në Gjermani është një mbështetëse e madhe e procesit të zgjerimit të mëtejshëm të BE-së. Por ajo që është e rëndësishme për ne është që social-demokratët gjermanë mbështetin hapjen e negociatave me Shqipërinë”, deklaroi Balla i shoqëroar nga deputi pasi doli nga seanca

Kryesore kreu i Grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla