Bota26 Janar 2023, 14:50

Problemi i Erdogan nuk është Suedia në NATO, por SHBA

Shkruar nga Pamfleti
Problemi i Erdogan nuk është Suedia në NATO, por SHBA

Presidenti Recep Tayyip Erdogan/ Foto Getty Images

Fatkeqësisht, politika e SHBA-së ndaj Turqisë është ngjyrosur nga antipatitë personale ndaj presidentit të saj, gjë që e ka lënë jashtë mundësive një kompromis…

Shkruan Halil Karaveli, Foreign Policy

Më 23 janar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kritikoi Suedinë, oferta e së cilës për t’u bashkuar me NATO-n është bllokuar nga Ankaraja, duke thënë se vendi nuk duhet të presë ndonjë vullnet të mirë nga Turqia për sa kohë që ajo nuk “tregojë respekt për besimet fetare të muslimanëve” dhe popullit turk”.

Më 21 janar, ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar anuloi vizitën e planifikuar të homologut të tij suedez, Pal Jonson, më 27 janar. Vizita ishte bërë “e pakuptimtë” pas “veprimeve të shëmtuara” në Suedi, tha Akar.

Ai i referohej ngjarjeve më herët në janar, kur aktivistët e krahut të majtë nga Komiteti Rojava i Suedisë varën një figurë të Erdoganit përpara bashkisë së qytetit në kryeqytetin suedez të Stokholmit. Më pas, më 21 janar, autoritetet suedeze i dhanë leje një aktivisti të së djathtës ekstreme për të mbajtur një protestë jashtë ambasadës turke në Stokholm, ku ai dogji një kopje të Kuranit. Ndërkohë, në të njëjtën ditë, aktivistët e krahut të majtë ngritën një protestë kundër ofertës së Turqisë dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO dhe shprehën mbështetjen e tyre për Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila është e jashtëligjshme në Turqi. Protestuesit, të cilët mbanin flamuj të PKK-së, hodhën një pankartë ku thuhej: “Ne jemi të gjithë PKK”.

PKK është e listuar si një organizatë terroriste nga Bashkimi Evropian dhe vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Suedia. Sidoqoftë, Suedia ka qenë një vend i shenjtë për PKK-në dhe kauza e saj është mbështetur nga politikanë kryesorë suedezë. Përpara se të bëhej ministër i mbrojtjes i Suedisë, Peter Hultqvist, i cili la detyrën tetorin e kaluar pas zgjedhjeve kombëtare, mori pjesë në një “festim të ditëlindjes” së PKK-së në 2011.

Disa politikanë të tjerë suedezë, kryesisht por jo vetëm nga e majta, kanë marrë pjesë në mënyrë të ngjashme në ngjarjet publike të organizuara nga simpatizantët e PKK. Ish-qeveria socialdemokrate e Suedisë ofroi mbështetje politike dhe financiare për grupet kurde të lidhura me PKK në Sirinë veriore – Partinë e Bashkimit Demokratik (PYD) dhe krahun e saj ushtarak, Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG).

Për t’u bashkuar me NATO-n, Suedia është zotuar të ndërpresë këto lidhje dhe të ndryshojë ligjet e saj për t’i bërë të paligjshme aktivitetet e PKK-së në tokën e saj. Në të vërtetë, qeveria e re konservatore suedeze ka qenë e etur për të fituar besimin e Turqisë. Ajo është distancuar publikisht nga PYD dhe YPG. Kryeministri suedez Ulf Kristersson dënoi varjen e figurës së Erdoganit si një “akt sabotimi” kundër ofertës së Suedisë në NATO. Ai gjithashtu deklaroi se djegia e Kuranit ishte, ndonëse e ligjshme, “thellësisht mungesë respekti”.

Megjithatë, siç e bën të qartë deklarata e Erdogan, asnjë qeveri turke nuk do t’i kërkojë parlamentit turk të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO për sa kohë që në Suedi janë të larta emocionet antiturke dhe anti-muslimane. Ndërsa qeveria suedeze i ka mbajtur premtimet e saj ndaj Turqisë në marrëveshjen trepalëshe që Suedia, Finlanda dhe Turqia nënshkruan në samitin e NATO-s në Madrid qershorin e kaluar, ajo tani duhet të bindë publikun suedez se përmbushja e kërkesave të Turqisë nuk do të thotë dorëzim ndaj “fashizmit”, siç protestojnë të majtët dhe liberalët në Suedi, dhe për të frenuar rritjen e opinionit antiturk.

Megjithatë, kjo nuk do të jetë e lehtë, pasi vendet e tjera perëndimore, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, mbeten të përkushtuara ndaj militantëve kurdë me të cilët Suedia i ka ndërprerë marrëdhëniet. Siç e sheh Turqia, mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së për PYD-në dhe YPG-në minon argumentin – që qeveria suedeze duhet të bëjë – se Suedia, duke përmbushur kërkesat e Turqisë, po bashkohet me demokracitë e tjera perëndimore në një front të bashkuar kundër terrorizmit.

Turqia ishte e detyruar të kishte probleme me Suedinë dhe qëndrimin e saj pro-kurd. Mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së për kurdët në Siri që është shqetësimi kryesor i Turqisë.

Fakti që Suedia dhe Finlanda janë vendet e para perëndimore që thonë se grupet kurde që kanë krijuar një territor vetëqeverisës në Sirinë veriore janë të lidhura me PKK-në dhe përbëjnë një kërcënim sigurie për Turqinë, përfaqëson një përfitim diplomatik për Ankaranë. Por kjo nuk do të mjaftonte kurrë për Turqinë. Çështja nuk është se çfarë thotë apo bën Suedia, por çfarë bëjnë apo nuk bëjnë Shtetet e Bashkuara në terren në Siri, që është rrjedhimore për interesat e sigurisë kombëtare të Turqisë – dhe që do të vendosë pozicionin e saj për zgjerimin nordik të NATO-s që është qeveria e SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara armatosin dhe financojnë militantët kurdë të lidhur me PKK në Siri, të cilët kanë luftuar kundër Shtetit Islamik. Suksesi i tyre kundër Shtetit Islamik në një kohë kur Turqia nuk po bënte shumë për të luftuar grupin terrorist është një arsye pse qeveria e SHBA mbështetet tek ata. Megjithatë, ajo që përfaqëson një pasuri të sigurisë kombëtare për Shtetet e Bashkuara është diçka që Turqia e konsideron një kërcënim ekzistencial.

Krijimi i një shteti kurd pranë kufirit të saj të gjatë me Sirinë ka alarmuar burokracinë e sigurisë në Ankara për rrezikun që Turqia mund të humbasë kontrollin mbi rajonin e saj kurd. Mbështetja e SHBA-së për shtetin kurd ka minuar besimin e Turqisë në Shtetet e Bashkuara, e cila është parë nga shumë turq si një fuqi armiqësore. Është pjesërisht në përgjigje të kësaj armiqësie të perceptuar të SHBA-së që Turqia i ka zhvilluar lidhjet e saj me Rusinë si një masë mbrojtëse.

Demokracia turke ka pësuar gjithashtu. Në vitin 2015, Erdogan anuloi marrëveshjen e paqes që qeveria turke kishte arritur me lëvizjen kurde pas dy vitesh negociata. Përballë kërcënimit të një PKK-je të guximshme, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në Siri, Erdogan zgjodhi të përqafonte politikat e vijës së ashpër që ushtria kishte kërkuar dhe u rreshtua me nacionalistët e ekstremit të djathtë.

Uashingtoni e konsideron të rëndësishme ruajtjen e aleancës me grupet kurde në Siri. Kjo aleancë i siguron ushtrisë amerikane një bazë territoriale në Siri, një bazë përpara që mund të jetë e dobishme në një konflikt të ardhshëm me Iranin. Për këtë arsye, Shtetet e Bashkuara nuk kanë gjasa të lëvizin dhe të akomodojnë Turqinë.

Administrata Biden mund të vë bast se Turqia do të ndikohet nga shitja e avionëve luftarakë F-16 që Turqisë i duhen shumë për të ruajtur forcën e saj ajrore. Megjithatë, jo vetëm që shitja po përballet me rezistencë të ashpër në Kongresin e SHBA, por realizimi i saj – më së shumti – do ta shpëtonte marrëdhënien SHBA-Turqi nga kolapsi. Së pari, lejimi për të blerë F-16 të vjetëruar së shpejti nuk do të kompensonte nxjerrjen e Turqisë nga projekti i avionëve luftarakë F-35 pas blerjes së gabuar të sistemit raketor rus S-400.

Administrata e Bidenit mund të ketë gjithashtu idenë se do të jetë në gjendje ose të bëjë presion ose të shajë Turqinë që të pranojë Suedinë dhe Finlandën në NATO pas zgjedhjeve presidenciale turke në maj. Mund të shpresojë që Erdogan, nëse zgjidhet, do të dorëzohet pasi nuk do t’i duhet më të shfaqet i fortë kundër Shteteve të Bashkuara për nevoja elektorale ose, nëse humbet, se një president i ri turk do të jetë i etur për të rivendosur marrëdhëniet me Uashingtonin dhe bëj ofertën e Amerikës.

Megjithatë, kjo është një pikëpamje tepër optimiste. Është gabim të nënvlerësohet vendosmëria e Turqisë për të shfrytëzuar këtë mundësi për të neutralizuar atë që ajo e sheh si kërcënimin kryesor për sigurinë e saj kombëtare: PKK-në dhe grupet kurde me lidhje me PKK-në. Do të ishte gjithashtu gabim të mos vlerësohej që qëndrimi i Turqisë pasqyron interesat strategjike afatgjata të shtetit turk, i cili është një pikëpamje e gjerë, jopartiake që nuk lidhet me shqetësimet elektorale. Prandaj, nuk do të ndikohet, në një mënyrë apo në tjetrën, nga rezultati i zgjedhjeve të ardhshme presidenciale.

Përndryshe, Shtetet e Bashkuara mund të zgjedhin të luajnë Turqinë, duke mbajtur përpara perspektivën e një politike të ndryshuar të SHBA-së ndaj kurdëve sirianë pa asnjë qëllim për të respektuar një premtim të tillë. Kjo funksionoi në vitin 1980, kur Shtetet e Bashkuara arritën të siguronin pranimin e pakushtëzuar të Turqisë për kthimin e Greqisë në strukturën e integruar ushtarake të NATO-s (të cilën e kishte lënë në 1974). Më pas, komandanti suprem i aleatëve të NATO-s, gjenerali amerikan Bernard Rogers, i dha fjalën kreut të juntës ushtarake turke, gjeneral Ahmet Kenan Evren, se shqetësimet ushtarake turke në Detin Egje do të plotësoheshin, një premtim që u shpërfill menjëherë nga qeveria socialiste që erdhi në pushtet në Greqi në 1981, e cila refuzoi t’i përmbahej marrëveshjes. Turqia nuk do ta përsërisë atë gabim, ka siguruar Erdogan votuesit.

Turqia do të vazhdojë të vërë veton ndaj pranimit të Suedisë për sa kohë që shqetësimi i saj kryesor nuk është adresuar – dhe aktivistët e krahut të djathtë pro-kurd dhe të krahut të djathtë anti-musliman në Suedia do të vazhdojë t’i japë Turqisë justifikime për ta bërë këtë. Por zemërimi i Erdoganit për këto incidente është një shfaqje anësore.

Thjesht, që Suedia të anëtarësohet në NATO, Shtetet e Bashkuara do të duhet të ndërpresin financimin dhe armatosjen e PYD dhe YPG në Siri.

Fatkeqësisht për Uashingtonin, interesat strategjike të SHBA-së në Evropën Veriore dhe Lindjen e Mesme nuk mund të pajtohen. Uashingtonit do t’i duhet të vendosë për atë që i intereson më shumë: mbijetesa e shtetit kurd sirian të lidhur me PKK-në ose një NATO e forcuar me Suedinë si anëtare. Administrata Biden duhet të pranojë se është refuzimi i SHBA-së për të akomoduar interesat legjitime të sigurisë së Turqisë që po rrezikon unitetin dhe forcën e NATO-s.

Por qeveria turke duhet të pranojë se Shtetet e Bashkuara përballen gjithashtu me një kërcënim strategjik dhe të jetë e përgatitur për të ndihmuar në adresimin e tij. Që Uashingtoni të rishqyrtojë mbështetjen e tij për PYD-në dhe YPG-në, Turqia duhet të tregojë se është e gatshme të punojë me Shtetet e Bashkuara për t’iu kundërvënë kërcënimit nga Irani.

Fatkeqësisht, politika e SHBA-së ndaj Turqisë është ngjyrosur nga antipatitë personale ndaj presidentit të saj, gjë që e ka lënë jashtë mundësive një kompromis të tillë. Megjithatë, interesat e vështira strategjike të Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë përkojnë në një masë shumë më të madhe nga sa sugjerojnë paraqitjet. Turqia duhet të përqafohet plotësisht si një aleat perëndimor nëse NATO dëshiron të qëndrojë e fortë dhe e bashkuar nga Balltiku deri në Detin e Zi.

Bota #Erdogan nuk është Suedia në NATO SHBA