Aktualitet 7 Shkurt 2023, 11:22

Prokurorja dhe gjyqtari mbërrijnë në spital për të dhënë masën e sigurisë për Alda Klosin, avokati: Po shqyrtohen ende provat!

Shkruar nga Pamfleti
Prokurorja dhe gjyqtari mbërrijnë në spital për të

Dhënia e masës së sigurisë për ish-zyrtaren, Alda Klosi, e cila momentalisht është e shtruar në spital, për shkak të disa komplikacioneve shëndetësore Është shtyrë për në orën 12:00. Avokati i saj foli për mediat duke u shprehet se janë duke u shqyrtuar ende provat, ndërsa pretendon se klientja e tij është e pafajshme. Mbi Alda Klosin rëndojnë tre akuza, pastrim parash, fshehje të pasurisë dhe deklarim i rremë në hetuesi.

Ndërkohë kanë mbërritur në spital prokurorja Mirela Zavalani dhe gjyqtari Arben Micko, të cilët do të caktojnë këtë të martë masën e sigurisë për ish-zyrtaren Alda Klosi.

Klosi u arrestua mbrëmjen e të shtunës për veprën penale të pastrimit të parave. Pas arrestimit ajo shfaqi probleme shëndetësore me zemrën dhe u shtrua për marrjen e kujdesit të nevojshëm mjekësor në spital.

Alda Klosi është pronarja e banesës, në të cilën sanitarja Rozeta Dobi dhe djali i saj Havier Dobi grabitën një shumë rreth 120 mijë euro. Vjedhja në banesën e ish-zyrtares së lartë ndodhi më 15 dhjetor të vitit 2022. Pas raportimin në polici të vjedhjes dhe kontrolleve të kryera në banesën e nënë e bir, u gjetën rreth 405 mijë euro, 8500 dollarë dhe aksesorë floriri, të cilat dyshohet gjithashtu se janë vjedhur nga pastruesja Rozeta Dobi.

Ka qenë vetë Klosi ajo që ka bërë denoncimin në polici, teksa ka pretenduar se paratë ishin të një personi të afërt të saj i cili do të kurohej për një sëmundje të rëndë.

Vjedhja e banesës është kryer me çelësin që ka pasur pastruesja e shtëpisë, e cila ka shfrytëzuar momentin kur në banesë nuk ka pasur njeri. Ajo së bashku me të birin pasi kanë vjedhur shumën e parave kanë bërë rrëmujë në dhomën e gjumit për të humbur gjurmët.

E gjitha u bë me qëllimin e inskenimit të një skeme sikur banesa kishte rënë pre e grabitjes nga autorë të tjerë.

Ende nuk është arritur të provohet se kujt i përket shuma prej 405 mijë euro dhe 8500 dollarë të cilat u gjetën në tubin e aspirimit në banesën e sanitares Dobi.

Aktualitet #Alda Klosi