Sport31 Janar 2023, 20:20

Pse kritikohen autoritetet xhamajkane dhe si nisi mashtrimi, Usain Bolt në mes të 4 rrugëve

Shkruar nga Pamfleti
Pse kritikohen autoritetet xhamajkane dhe si nisi mashtrimi, Usain Bolt në

Pse kritikohen autoritetet xhamajkane dhe si nisi mashtrimi, Usain Bolt në mes të 4 rrugëve

Është një rast mashtrimi që prek një popull të tërë. Në Xhamajka, legjenda Usain Bolt, 36-vjeç, po bën bujë, por këtë herë nuk bëhet fjalë për një rekord atletik. Dhe për arsye të mirë, “La Foudre” i ka vjedhur 12 milionë dollarë. Një shumë e vendosur fillimisht në një kompani investimi.

Afera shpërtheu në mes të muajit janar dhe më pas ka bërë shumë përfolje edhe në qarqet më të larta të vendit, të cilët konfirmojnë se e kanë marrë seriozisht problemin. “Do të bëhet çdo përpjekje për të zbuluar shkallën e aktivitetit mashtrues dhe për të sjellë autorët para drejtësisë,”- tha kryeministri Endrju Holnes.

Që atëherë, sprintieri, i cili ka komunikuar shumë pak, ka shkarkuar “menaxherin e tij të biznesit”, raporton “Associated Press”. Nëse ai siguron se nuk do të “shkatërrohet”, Bolt tha se ai ishte mjaft “i ftohur”. Çfarë dimë për Stocks and Securities Limited, kompaninë ku Usain Bolt vendosi paratë e tij?

Stocks and Securities Limited (SSL) është një kompani investimi xhamajkane, me seli në Kingston, kryeqyteti i ishullit të Xhamajkës. Sipas Jamaica Observer, një e përditshme lokale, ajo është agjenti i dytë më i madh i aksioneve në vend.

E lindur në fillim të viteve 1970, ajo është e specializuar në brokerim dhe investime në bursë. Në faqen e saj të internetit, kompania shpjegon se fokusohet “në menaxhimin e parave dhe krijimin e sigurisë financiare dhe pavarësisë për xhamajkanët dhe familjet e tyre duke kuptuar të ardhurat, shpenzimet, rreziqet dhe qëllimet e tyre financiare”.

Komisioni i Shërbimeve Financiare (FSC) tani ka marrë drejtimin e përkohshëm të kompanisë, duke caktuar një auditor të posaçëm. Çdo transaksion monitorohet dhe shqyrtohet. Në një deklaratë për shtyp të publikuar më 17 janar, ajo njoftoi gjithashtu se kishte emëruar një drejtore të re të përkohshme. Kjo është Kenet Tomlinson, i kompanisë Business Recovery Services Limited, e specializuar në këshilla dhe misione që lidhen me aftësinë paguese të kompanive.

Si u organizua mashtrimi?

Avokatët e Usain Bolt tregojnë se shuma e investuar ka shkuar nga 12.8 milionë në… 12.000 dollarë. Pra, pothuajse të gjitha këto para janë “zhdukur” nga fondet në pronësi të xhamajkanit. Hetimi është ende në vijim, por pista e preferuar është ajo e përvetësimit të parave nga një ose më shumë ish-punonjës. Në mesin e të dyshuarve, ne gjejmë veçanërisht Zhan En Penton, shtëpia e së cilës u kontrollua nga policia më 20 janar.

Në një dokument, të transmetuar nga media amerikane CBS Sports, kjo punonjëse e ngarkuar me marrëdhëniet me klientët, thotë se gjithçka filloi në vitin 2010: babai i saj atëherë ishte i sëmurë me kancer. “Ai duhej të shkonte jashtë vendit për kurim. Në atë moment mendova të merrja hua nga llogaritë e arkëtueshme, për të mbuluar shpenzimet e babait tim (…) Nuk e kisha idenë se si do ta ktheja, por kjo ishte zgjidhja ime në atë kohë. Rreth tre vjet më vonë ai vdiq dhe mua më duhej të merrja pjesë në shpenzimet e varrimit”, shpjegon ajo.

Usain Bolt në mes të katër rrugëve… Vetëm 5

Në deklaratën e saj, ajo nxjerr një listë të dyzetë klientëve, fondet e të cilëve dyshohet se ka përvetësuar, por emri i Usain Bolt nuk figuron aty. Është pikërisht kjo pikë që hetuesit duan të sqarojnë.

Nga 10 janari, tre ditë pas këtyre “rrëfimeve” të shkruara nga Zhan En Penton, kompania e investimeve alarmoi autoritetet financiare të vendit. Në shtëpinë e saj u sekuestruan dokumente dhe pajisje kompjuterike, por deri më tani askush nuk është akuzuar. Byroja Federale e Hetimeve të SHBA (FBI) i është bashkuar hetuesve vendas.

Pse kritikohen autoritetet xhamajkane?

Rasti dëmton seriozisht besimin e publikut në institucionet financiare xhamajkane. “Ishte për të ardhmen time,- tha Usain Bolt për Associated Press. – Të gjithë e dinë që kam tre fëmijë. Unë gjithmonë kujdesem për prindërit e mi dhe dua të vazhdoj të jetoj mirë”.

Kjo çoi në dorëheqjen e detyruar të Everton Mek Farlan, drejtor ekzekutiv i Komisionit të Shërbimeve Financiare të Xhamajkës, i cili do të largohet nga detyra të martën.

Një pjesë e popullsisë shpreh mosbesimin e saj ndaj autoriteteve, të cilët i akuzon se nuk kanë vepruar shpejt. Endrju Holnes, kryeministri, vetë duhej të justifikohej. Në një deklaratë për mediat të publikuar më 25 janar, ai siguron se aktualisht nuk ka asnjë fond të mbajtur nga kompania. “Dua të bëj të qartë gjithashtu se as unë dhe as ndonjë nga anëtarët e familjes sime nuk kemi marrë ndonjëherë hua nga SSL ose nuk kemi marrë ndonjë formë kredie nga SSL”, ka shkruar ai.

Me këtë aferë, popullata ka frikë edhe se investitorët do të largohen nga tregjet financiare të vendit, kur sprintieri kishte zgjedhur pikërisht të investonte paratë e tij në Xhamajka.

Në Google, mendimet e shumta të lëna nga vendasit për kompaninë e evokojnë atë. “Usain i mbajti paratë e tij në vend për të ndihmuar tregjet financiare xhamajkane… mund të kishte qenë në Grand Cayman ose Zvicër…. E trishtueshme dhe e turpshme!!!”, shkruan njëri prej tyre.

Le të qetësohet, për momentin, rekordmeni botëror në 100 metra dhe 200 metra nuk ka në plan të largohet nga ishulli i tij i lindjes: “Pavarësisht se çfarë po ndodh në këtë moment, Xhamajka është vendi im, unë e dua atë dhe kjo kurrë nuk do të ndryshojë. Unë gjithmonë do të bëj gjithçka në fuqinë time për ta bërë atë të rritet”.

Sport atleti xhamajkan Usain Bolt