Bota 4 Shkurt 2023, 17:06

Putin gjen “kokën e turkut” për dështimin në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Putin gjen “kokën e turkut” për dështimin në

Vladimir Putin është gati të eliminojë kryespiunin e FSB-së, Alexander Bortnikov, si kokë turku për dështimin e luftës së tij në Ukrainë.

Burimet thonë se masa mund të shihet si një përpjekje për të fajësuar dështimin e luftës së diktatorit kundër Ukrainës apo edhe për të parandaluar një grusht shteti të mundshëm.

Por ka gjithashtu pretendime se Bortnikov, kreu i FSB-së, (Shërbimi Federal i Sigurisë), i është lutur Putinit që ta lejojë atë të dalë në pension dhe më parë ishte refuzuar.

Muajin e kaluar, Bortnikov, 71 vjeç, dukej se e zuri gjumi në mes të një fjalimi të Putinit para shefave ushtarakë, shkruan The Mirror.

Ai i raportoi një Putini me pamje të lodhur dhe të tensionuar në një seancë të këshillit të sigurisë për luftën kundër terrorizmit, ndërsa thashethemet qarkulluan për të ardhmen e shefit të FSB-së.

FSB-ja u fajësua më herët për një gabim të madh të inteligjencës në parashikimin se ukrainasit do të mirëpritnin rusët pushtues me lule dhe jo me plumba.

Nëpunësi i tij, gjeneral-koloneli Sergei Beseda, 68 vjeç, kreu i Shërbimit të 5-të të Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), u raportua vitin e kaluar se ishte arrestuar për dështim në detyrë.

Skuadra e vrasjes së Bortnikov kishte organizuar më parë një përpjekje të dështuar për të vrarë armikun e Putinit Alexei Navalny me një agjent nervor vdekjeprurës.

Ai mendohet se do të pasohet në krye të Lubyanka nga zëvendësi i tij ambicioz Sergei Korolyov, 61 vjeç, i cili raportohet të jetë në karantinë duke pritur për një audiencë me Putinin.

Korolyov është i afërt me një nga miqtë më të vjetër të Putinit, ish-kryeministrin Viktor Zubkov, 81 vjeç, dhe raportet e mediave opozitare kanë pohuar se ai ka lidhje mafioze.

Ministri i Brendshëm i Rusisë, Vladimir Kolokoltsev, 61 vjeç, mund të zëvendësohet gjithashtu me ish-ndihmësin e Putinit, Dmitry Mironov, 54 vjeç, tani një këshilltar i Kremlinit.

Bota #️Putin Dështimi në Ukrainë