Bota 9 Korrik 2022, 21:39

Putin përgatit sulme te reja në Ukrainë, zhvendos trupat dhe artilerinë në kufi

Shkruar nga Pamfleti
Putin përgatit sulme te reja në Ukrainë, zhvendos trupat dhe

“Rusia po lëviz forcat rezervë te ushtrisë nga i gjithë vendi dhe po i grumbullon ato pranë Ukrainës për operacionet e ardhshme ofensive”, tha Ministria e Mbrojtjes britanike.

Presidenti rus, Vladimir Putin, po përgatit sulme të reja në Ukrainë duke lëvizur rezervat ushtarake drejt kufirit me Ukrainën.

Ky ka qenë njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes britanike pas njoftimit të Kremlinit se luftimet nuk kanë filluar akoma seriozisht.

“Rusia po lëviz forcat rezervë te ushtrisë nga i gjithë vendi dhe po i grumbullon ato pranë Ukrainës për operacionet e ardhshme ofensive”, tha Ministria e Mbrojtjes britanike.

Një guvernator rajonal paralajmëroi sot se forcat ruse po arrijnë të “ngrenë ferrin e vërtetë” në zemrën lindore të Ukrainës, pavarësisht njoftimeve që pretendonin se po merrnin një pauzë operacionale. Një zyrtar tjetër ukrainas u bëri thirrje njerëzve në zonat jugore të pushtuara nga Rusia që të evakuohen shpejt me të gjitha mjetet e mundshme, përpara një kundërofensive ukrainase.

Granatimet vdekjeprurëse ruse u raportuan në lindje dhe jug të Ukrainës. Javën e kaluar, Rusia pushtoi bastionin e fundit të madh të rezistencës ukrainase në Luhansk. Analistët parashikuan se trupat e Moskës ka të ngjarë të marrin pak kohë për t’u riarmatosur dhe rigrupuar.

Lëvizjet e forcave të Putinit vijnë pasi shtetet e NATO-s ranë dakord të rrisin praninë e tyre në vendet në kufi me Rusinë.

Bota Rusi Trupa ushtarake Ukrainë.