Bota 6 Maj 2022, 22:30

Putini nis arrestimin e gazetarëve, gjykata ruse urdhëron burgosjen e reporterit të njohur

Shkruar nga Pamfleti
Putini nis arrestimin e gazetarëve, gjykata ruse urdhëron burgosjen e

Një gjykatë në Moskë ka urdhëruar arrestimin e gazetarit Alexander Nevzorov. Nevzorov, një gazetar i shquar rus, akuzohet për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me atë që Moska e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë.

Nevzorov është vendosur në listën e kërkimeve ndërkombëtare të Rusisë dhe do të mbahet në paraburgim për dy muaj nëse kthehet ndonjëherë në Rusi ose ekstradohet atje, shtoi gjykata.

Në mars, gruaja e zotit Nevzorov tha në Instagram se ajo dhe bashkëshorti i saj ishin në Izrael, por nuk kishin plane të zhvendoseshin atje përgjithmonë.

Në të njëjtin muaj, hetuesit hapën një rast kundër zotit Nevzorov për postimin në mediat sociale se forcat e armatosura të Rusisë bombarduan qëllimisht një maternitet në Mariupol.

Nevzorov, i cili ka më shumë se 1.8 milionë abonentë në kanalin e tij në YouTube, e quajti hetimin kundër tij qesharak dhe i shkroi një letër të hapur hetuesit kryesor të Rusisë duke i bërë thirrje që të mbyllte çështjen.

Bota #Gazetari rus Arrestim Burg